Samsung prezanton veçorinë e re në orat e tij

Ki kujdes, Apple: Samsung mund të përparojë falë veçorisë së re mahnitëse!

Ndryshe nga iMac-u, iPhone-i dhe iPad-i, Apple Watch nuk ka pasur kurrë Touch ID. Çdo herë që e vendosni atë në dorë, duhet të vendosni kodin tuaj  katër shifrorësh për të dëshmuar se ju jeni ai që po e përdorni atë, megjithatë nuk duhet ta bëni këtë çdo herë që ndërveproni me Watch-in – për dallim nga mënyra se si punojnë gjërat me pajisjet e tjera që mbyllen pas një kohe të caktuar. Nuk është një pengesë e madhe të shtypni katër shifra çdo herë që vendosni Watch-in në dorë dhe mund të vendosni që të hapja e iPhone-it të hapë gjithashtu Watch-in. Kjo nuk do të thotë se Apple nuk po punon në këtë, natyrisht. E njëjta gjë vlen edhe për marka të tjera, si Samsung. Apple ka vënë në dukje në të kaluarën se ka pasur të paktën dy përpjekje  për të sjellë Touch ID në Apple Watch. Po ashtu, për të njëjtën veçori ka punuar edhe  Samsung Galaxy Watch në vitin 2018, dhe një patentë e re u shfaq javën e kaluar në Evropë, sipas raportimit.

Vlen të theksohet se pajisja e ardhshme  e Samsung që do të lansohet duket se do të jetë Samsung Galaxy Watch6 dhe Galaxy Watch6 Pro, që pritet të lansohen në korrik të këtij viti. Nuk është e pamundur që një apo të dy këto smartwatch-e të përfshijnë një sensor të gishtërinjve, çka do të dojë të thotë se Samsung ka avancuar ndaj Apple.

Lexo edhe: Promocioni për linjën e televizorëve Samsung sjell përfitime premium

Apple përsëri kërkon të jetë më përpara në lidhje me privatësinë dhe sigurinë, qoftë në mbrojtjen e të dhënave për shëndetin në Watch-in tuaj apo në sigurimin që Apple Pay është një sistem i thjeshtë, i shkëlqyeshëm dhe sigurt.

Tani, për të aktivizuar Apple Pay, shtypni butonin anësor dy herë, dhe ky buton është “instrumentuar mekanikisht, kështu që nuk është vetëm një çështje software”, siç më tha Kevin Lynch i Apple kohët e fundit. Shtimi i një sensori të gishtërinjve, i ngjashëm me atë në iPad Air, iPad mini dhe iPad, në këtë buton mund të jetë një mënyrë e shkëlqyeshme për të shtuar sigurinë shtesë. Duket se Samsung mund të vendosë në vend të kësaj një kamerë ose një sensor të gishtërinjve nën ekran në mes të fytyrës së orës për të ofruar një mënyrë të këndshme për të zhbllokuar smartwatch-in, ose për disa pjesë të aftësive të tij. Ky sensor mund të jetë  në bashkëveprim me një tjetër në pjesën e pasme të orës për të konfirmuar se ajo po vishet në atë moment.

Natyralisht, është e mundur që planet e Apple të jenë të avancuara aq sa të prezantojë sensorin e vet në Apple Watch Series 9, që pritet në shtator, vetëm disa javë pasi Samsung zbulon të fundit e tij. Ose, nga ana tjetër, ndoshta Apple beson se konfigurimi i tanishëm i sigurisë është mjaft i avancuar tashmë dhe nuk do të shfaqet me asnjë sensor shtesë

Forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0