Këshilla më e rëndësishme e karrierës për të cilën askush nuk ju tregon - Business Magazine Albania

Këshilla më e rëndësishme e karrierës për të cilën askush nuk ju tregon

Këshilla e karrierës

Është një gjë tepër e rëndësishme që ju nevojitet në procesin e intervistimit dhe për të shkëlqyer në karrierën tuaj, për të cilën askush nuk ju tregon. Ekspertët e karrierës, miqtë dhe kolegët, ju ofrojnë këshillat e tyre të zakonshme, klishe në lidhje me CV-të, profilet e LinkedIn, rrjetëzimin dhe mënyrën se si të rrisni me shpejtësi shkallët e suksesit të korporatës në kompaninë tuaj.

Ndërsa udhëzimet bazë të sugjeruara dhe këshillat praktike janë të rëndësishme për t’u ditur, lihet jashtë një informacion i rëndësishëm: ju duhet të punoni me mendësinë tuaj për të besuar në veten tuaj dhe për të pasur besim të pandalshëm se do ta arrini qëllimin tuaj. Kjo ka të bëjë, si me kërkimin e punës ashtu edhe me avancimin e karrierës suaj brenda kompanisë, për të cilën jeni duke punuar aktualisht.

Procesi i kërkimit të punës është brutal. Shkatërron besimin tuaj dhe degradon vetëvlerësimin tuaj. Jeni të detyruar të duroni muaj të tërë lajmesh të këqija të vazhdueshme, dyer të përplasura në fytyrë, trajtim jo civil dhe të jetoni në një gjendje pasigurie dhe frike. Ekziston një shqetësim i vërtetë i prekshëm se çfarë do të ndodhë nëse nuk gjeni një punë. Si do ta paguani kredinë dhe shkollimin e fëmijëve tuaj? A mund të jetë ky fundi i karrierës suaj?

Çelësi për të mbijetuar dhe lulëzuar në një kërkim pune dhe për t’u ngritur në detyrë është të ndryshoni mendimet tuaja të brendshme dhe monologun që kalon në mendjen tuaj. Ajo që ju nevojitet absolutisht është një arsye pse doni të arrini qëllimin, aftësia për t’u mbijetuar të gjitha goditjeve dhe besimi për të bërë plotësisht të mundur diçka që duket e pakapërcyeshme. Këto gjëra janë truke mendore të nevojshme për t’ju mbajtur të motivuar për të duruar vështirësitë e kërkimit të punës ose ngjitjes në shkallët e korporatës.

Nëse keni një qëllim dhe një arsye se pse duhet të bëni diçka, mund të arrini madhështinë. Mund të jetë thjesht frika për të mos qenë në gjendje të paguani faturat, dëshira për të siguruar familjen tuaj, gjetja e punës që keni dashur gjithmonë, përdorimi i të gjithë kohës që keni shpenzuar në shkollë dhe punëve të mëparshme qorre dhe marrja e një roli të lakmuar që keni dashur gjithmonë.

Lexoni: Udhëzues i shpejtë me 7 hapa për të rehabilituar karrierën tuaj

Në çdo përpjekje, do të ketë sfida. Do të godisni në rrugë pa krye dhe do të trokisni në mure të izoluara. Njerëzit do t’ju trajtojnë në mënyrë të shkujdesur, do të jenë shpërfillës dhe të pavëmendshëm. Një person i kalibrit të ulët merr promovimin në vendin tuaj, sepse ai është nipi i shefit të madh. Pasi të keni bërë 10 intervista, zgjoheni të emocionuar për të marrë pjesë në takimin përfundimtar dhe më pas merrni një email të shkurtër duke thënë: “Faleminderit për interesimin tuaj. Fatkeqësisht, ne shkuam në një drejtim tjetër. Ju urojmë çdo të mirë.”

Kur ndodhin këto gjëra, duhet të keni shpresë. Ju duhet të rilidhni trurin tuaj për të menduar pozitivisht, pavarësisht gjithçkaje negative që ju ka ndodhur në të kaluarën. Vizualizoni veten në intervistë duke shkëlqyer dhe më pas shihni menaxheren e punësimit duke zgjatur dorën e saj për të shtrënguar dorën tuaj dhe për t’ju përgëzuar që jeni kandidati i zgjedhur për të marrë vendin e punës. Imagjinoni veten të ulur në vendin tuaj në zyrë dhe duke punuar me një buzëqeshje të madhe në fytyrën tuaj.

Ndonjëherë, ju duhet të ‘mashtroni’ veten. Mendoni për arsyet pse jeta juaj do të përmirësohet thell. Nuk mjafton të dini bazat e intervistimit ose të avancimit në karrierën tuaj. Ju duhet të keni një model të fortë mendor që ju bën të papërshkueshëm nga sfidat dhe pengesat me të cilat përballeni. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të qëndroni pozitivë, optimistë dhe entuziastë gjatë gjithë udhëtimit.

Në fillim, kjo do të duket artificiale, por vazhdoni të përpiqeni. Zëvendësoni mendimet negative me ato pozitive. Shikoni anën e mirë të çdo ndërveprimi. Kujtojini vetes vazhdimisht pse po e bëni këtë. Mendoni se si do të duket rezultati përfundimtar. Shikojeni këtë udhëtim si një test të shkurtër tre deri në gjashtë muaj të karakterit tuaj dhe forcës së brendshme. Edhe nëse ju duket sikur ky udhëtim i mundimshëm po zgjat përgjithmonë, shikoni veten si një luftëtar që po lufton në një periudhë relativisht të shkurtër intensive të jetës suaj. Nëse jetoni deri në 90 vjet, çfarë janë gjashtë, shtatë apo edhe 10 muaj të vështirë? Është një goditje e vogël në kohë në krahasim me gjithë jetëgjatësinë tuaj.

Pasi të jeni fitimtar dhe të merrni atë punë ose promovim të ri, nuk do t’ju duhet të mashtroni veten duke qenë të sigurtë dhe të guximshëm. Tani do të fillojë të rrjedhë natyrshëm. Rezultatet do të flasin vetë. Tani, ju e dini se mund t’i mposhtni shanset dhe të keni sukses në atë që dëshironi të arrini. Herën tjetër që do të shkoni pas një qëllimi të ri në dukje të paarritshëm, do të jeni plot besim. Ju mund të shikoni mbrapa në fitoret tuaja të mëparshme dhe t’i thoni vetes: “Kam pasur sukses kundër të gjitha gjasave në të kaluarën dhe unë mund ta bëj përsëri!”

/forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0