Udhëzues i shpejtë me 7 hapa për të rehabilituar karrierën tuaj - Business Magazine Albania

Udhëzues i shpejtë me 7 hapa për të rehabilituar karrierën tuaj

karrierën

Një nga fazat më të rëndësishme të rrugëtimit tuaj të rehabilitimit të karrierës është krijimi i planit të karrierës. Bëhuni arkitekti i karrierës suaj duke marrë parasysh rrugën e dëshiruar të karrierës, vendndodhjen, pagën, qëllimin, llojin e organizatës, përfitimet dhe mentorët. Do të filloni të ndiheni më të sigurtë ndërsa krijoni vizionin për karrierën tuaj të ëndrrave. Ja se si të filloni:

  1. Bëhuni një markë, jo një punonjës

Shumica e punonjësve nuk e shohin veten si marka, sepse nuk ndihen të fuqizuar nga udhëheqja e kompanisë së tyre ose nuk u pëlqen ajo që bëjnë çdo ditë. Ndërsa rinovoni karrierën tuaj, do të identifikoni pikat tuaja të forta, ekspertizën dhe përvojën profesionale dhe do t’i përdorni ato për të krijuar markën tuaj.

  1. Marketojeni veten si një reklamë

Ndërsa dilni me punë dhe zhvilloni markën tuaj personale, mësoni se si të marketoni përvojën dhe aftësitë tuaja të reja duke përdorur mediat sociale. Disa nga autorët, folësit, aktorët dhe atletët më të mirë përdorin internetin për të marketuar markat e tyre personale. Përdorni CV-në tuaj dhe profilin e LinkedIn për të socializuar markën tuaj dhe për t’u lidhur me profesionistë të tjerë në grupe dhe forume në internet.

  1. Bëhuni vetja, shiteni veten

Ndërsa marketoni veten dhe provoni se çfarë funksionon, jini gati për të lançuar markën tuaj personale duke u fokusuar në autenticitetin. Së shpejti do t’ua shisni veten udhëheqësve të industrisë, rekrutuesve dhe menaxherëve të punësimit, kështu që pyetja e vërtetë është: Çfarë po u shisni atyre përveç CV-së tuaj? Kush je ti në të vërtetë?

Ju mund të lançoni markën tuaj duke e shitur veten përmes prezantimeve, blogjeve, faqeve të internetit, dhe kurseve që do të përmirësojnë perceptimin e njerëzve për përvojën tuaj profesionale dhe do të jeni më të qetë të shisni veten tuaj autentike duke shkuar në intervista pune, duke folur në konferenca, duke marrë pjesë në takime dhe evente network-u.

Lexoni: 10 këshilla për karrierën që askush nuk ua ka thënë

  1. Bëni network

Network-u është një aset kritik për të rindërtuar markën tuaj personale. Ndërsa network-u profesional nuk është i lehtë për të gjithë, pavarësisht nga lloji i personalitetit tuaj, ju duhet të zgjeroni rrjetin tuaj për të përfituar nga të gjitha përfitimet e karrierës së rrjeteve profesionale.

Network-u profesional zgjeron njohuritë tuaja në industri ndërsa mësoni nga të tjerët dhe ju hap dyert për mundësi të reja karriere. Përveç network-ut personalisht, ju mund të lidheni në internet duke përdorur mediat sociale, ngjarjet virtuale dhe platformat e mësimit online.

  1. Pagojuni tani: Para, pushtet dhe respekt

Askush nuk dëshiron të kalojë procesin e projektimit, ndërtimit, testimit dhe lançimit të markës së tij personale pa marrë pagën, fuqinë dhe respektin që meriton së bashku me rolin e tij të ri. Ju duhet të mësoni se si të negocioni pagën, përfitimet dhe stimujt tuaj duke përdorur përvojën profesionale dhe arsimin që tashmë keni. Kjo tingëllon e lehtë, por shumica e profesionistëve nuk marrin kohë për të hulumtuar gamën e duhur të pagave për qytetin dhe shtetin e tyre, duke i lënë ata në disavantazh kur negociojnë. Është koha për të rimarrë fuqinë tuaj.

  1. Mos u angazhoni vetëm në punë

Udhëtimi i rehabilitimit të karrierës ka të bëjë me heqjen dorë nga ajo që nuk funksionon për ju dhe të vendosni se si karriera juaj duhet të rinovohet, zhvillohet dhe menaxhohet. Karriera juaj duhet të përqëndrohet gjithmonë në ekuilibrin punë-jetë. Është e rëndësishme të hani siç duhet, të ushtroheni, të kaloni kohë me familjen tuaj dhe të bëni pushime. Vendosni mirëqenien tuaj fizike, mendore dhe shpirtërore në vend të parë, ndërkohë që keni ende një karrierë të mrekullueshme.

  1. Qëndroni të fokusuar tek vetja

Rehabilitimi i karrierës kërkon shumë punë. Por pjesa më e vështirë është mbajtja e një stili jetese të shëndetshme në karrierë dhe një markë solide personale ndërsa e bëni atë. Mund të jetë e vështirë të ruash një ekuilibër të mirë punë-jetë, një mënyrë jetese të shëndetshme dhe një marrëdhënie të mirë pune me gjërat me të cilat dilni. Ne duhet të kujdesemi për veten, familjet dhe karrierën tonë, pa u shqetësuar që mund t’i kushtojmë të gjithë kohën karrierës sonë. Rehabilitimi i karrierës nuk është një rinovim një herë, por një mënyrë jetese, dhe ju mund të mësoni të ruani markën tuaj personale ndërsa përballeni me uljet dhe ngritjet e jetës.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0