Joshua Beckford, gjeniu 12-vjeçar që shpreson të ndryshojë botën - Business Magazine Albania

Joshua Beckford, gjeniu 12-vjeçar që shpreson të ndryshojë botën


Joshua Beckford, një djalosh 12-vjeçar, i cili u diagnostikua me autizëm të lartë funksionues, është cilësuar si një nga fëmijët më inteligjentë në botë.

Në moshën 6 vjeçare, shumica e fëmijëve ende mësojnë si të lexojnë dhe llogarisin, ndërsa në atë moshë, Beckford ishte intelektualisht gati për të marrë pjesë në një nga universitetet më të mira në botë.

Lexoni: 11 vjeçarja iraniane mund Einstein dhe Hawking në testin e IQ

Në vetëm 10 muaj, Beckford mund të lexonte, shkruante dhe kuptonte alfabetin. Kur mbushi dy vjeç, ai mund të lexonte rrjedhshëm dhe mund të fliste japonisht në moshën tre vjeçare.

Sipas blackdoctor.org, Becford ishte personi më i ri që studionte në Universitetin e Oxford. Kur ishte gjashtë vjeç, babai i tij kontaktoi universitetin prestigjioz dhe e regjistroi për të studiuar Filozofi dhe Histori. Këto kurse janë krijuar për fëmijët e talentuar në moshën 8 – 13 vjeç, por një gjashtë vjeçar arriti të përfundonte të dyja kurset si i dalluar.

Tani, në moshën 12-vjeçare, Beckford është tepër i avancuar për të ndjekur klasën e tretë, kështu që ai duhet të shkollohet në shtëpi.

Gjeniu i ri ka në plan të ndjekë një karrierë në neurokirurgji në të ardhmen dhe është vendosur të praktikojë heqjen e gurit të tëmthit dhe procedurat e apendektomisë.

Lexoni: Braktis shkollën, fiton 200 milionë dollarë për 12 muaj

Beckford tha se ai ëndërron të ndryshojë botën dhe të shpëtojë tokën. Megjithatë, thuhet se i riu i talentuar nuk do të kufizohet vetëm në mjekësi – ai gjithashtu planifikon të bëhet një astronaut dhe aktualisht është duke shkruar një libër për fëmijë rreth Egjiptit.

burimi: legit.ng

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0