11 vjeçarja iraniane mund Einstein dhe Hawking në testin e IQ - Business Magazine Albania

11 vjeçarja iraniane mund Einstein dhe Hawking në testin e IQ


Një vajzë iraniane 11 vjeçare shënoi pikët më të larta në Testin Mensa IQ duke lënë pas shkencëtarët e mirënjohur botërorë Albert Einstein dhe Stephen Hawking.

Rezultati i mrekullueshëm i Tara Sharif prej 162 pikësh tregon se ajo është mbi të ashtuquajturën “pikë referimi gjeniale” prej 140 pikësh.

“U trondita kur mora rezultatin dhe kurrë nuk prisja që të merrja një rezultat kaq të mirë,” tha Tara në një prononcim ndaj arritjes së saj.

Tara shtoi: “Kur unë të jem më e rritur, do të doja të bëja diçka që ka lidhje me aritmetikën”.

Lexoni: Ky është testi më i shkurtër i inteligjencës në botë. Provo dhe ti IQ tënde

Stephen Hawking kishte një IQ prej 160 dhe besohet se Einstein, i cili kurrë nuk e mori testin, do të kishte gjithashtu një nivel 160 të IQ.

Ajo tani është në gjendje të aplikojë për një anëtarësim në Mensa, shoqërinë më të madhe dhe më të vjetër të IQ në botë.

Babai i saj shprehu krenarinë e pamasë për vajzën e tij matematiciene: “Jam jashtëzakonisht krenar, por shumë i habitur se sa mirë doli Tara”.

burimi: alaraby.co.uk

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0