11 vjeçarja iraniane mund Einstein dhe Hawking në testin e IQ » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 12/06/2019

11 vjeçarja iraniane mund Einstein dhe Hawking në testin e IQ

Share
nga Anerola Torollari
Qer 12, 2019
Studied at Faculty of Science, Content Editor Biznesi at Business Magazine
lexo me teper >

Një vajzë iraniane 11 vjeçare shënoi pikët më të larta në Testin Mensa IQ duke lënë pas shkencëtarët e mirënjohur botërorë Albert Einstein dhe Stephen Hawking.

Rezultati i mrekullueshëm i Tara Sharif prej 162 pikësh tregon se ajo është mbi të ashtuquajturën “pikë referimi gjeniale” prej 140 pikësh.

“U trondita kur mora rezultatin dhe kurrë nuk prisja që të merrja një rezultat kaq të mirë,” tha Tara në një prononcim ndaj arritjes së saj.

Tara shtoi: “Kur unë të jem më e rritur, do të doja të bëja diçka që ka lidhje me aritmetikën”.

Lexoni: Ky është testi më i shkurtër i inteligjencës në botë. Provo dhe ti IQ tënde

Stephen Hawking kishte një IQ prej 160 dhe besohet se Einstein, i cili kurrë nuk e mori testin, do të kishte gjithashtu një nivel 160 të IQ.

Ajo tani është në gjendje të aplikojë për një anëtarësim në Mensa, shoqërinë më të madhe dhe më të vjetër të IQ në botë.

Babai i saj shprehu krenarinë e pamasë për vajzën e tij matematiciene: “Jam jashtëzakonisht krenar, por shumë i habitur se sa mirë doli Tara”.

burimi: alaraby.co.uk