Ky është testi më i shkurtër i inteligjencës në botë. Provo dhe ti IQ tënde

Ky është testi më i shkurtër i inteligjencës në botë. Provo dhe ti IQ tënde


Testet profesionale dhe ato të inteligjencës janë shumë të përhapur sepse ata ofrojnë një formulë e cila ju lejon të krahasoni veten me njerëzit e tjerë dhe të shihni se sa mesatare (ose mbi mesataren) është inteligjenca juaj.

Testi njohës i reflektimit (CRT) është quajtur testimi më i shkurtër IQ në botë, sepse përbëhet nga vetëm tre pyetje. Ai vlerëson aftësinë tuaj për të identifikuar se një problem i thjeshtë mund të jetë në fakt më i vështirë se sa duket. Sa më shpejt ta zgjidhni atë, aq më inteligjent duhet të jeni.

Këto janë 3 pyetjet:

1. Një shkop dhe një top kushtojnë 1.10 £ në total. Shkopi kushton 1.00 £ më shumë se topi. Sa kushton topi?

2. Nëse duhen pesë makina që për pesë minuta të bëjnë pesë pajisje, sa kohë do të duhej që100 makina të bëjnë 100 pajisje?

3. Në një liqen, ka një ngastër me zambakë uji. Çdo ditë, kjo ngastër dyfishohet në madhësi. Nëse duhen 48 ditë që ngastra të mbulojë të gjithë liqenin, sa kohë do të duhej që ngastra të mbulojë gjysmën e liqenit?

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

1. Topi në të vërtetë do të kushtojë 0.05 denarë

Nëse topi kushton X, dhe shkopi kushton 1 £ më shumë, atëherë do të jetë:
X + 1 £
Sjell:

Shkopi + topi = X + (X + 1) = 1.1

kështu

2X + 1 = 1.1, dhe 2X = 0.1

X = 0.05

2. Do të duhen 5 minuta për të bërë 100 paisje.

Pesë makina mund të bëjnë pesë pajisje në pesë minuta; prandaj një makinë do të bëjë një paisje në pesë minuta gjithashtu.

Atëherë nëse kemi 100 makina të gjitha që bëjnë paisje, ata mund të bëjnë 100 paisje për pesë minuta.

3. Do të duhen 47 ditë që ngastra të mbulojë gjysmën e liqenit

Nëse toka dyfishohet në përmasa çdo ditë duke shkuar përpara, do të përgjysmohet në madhësi duke shkuar prapa. Pra, në ditën e 47, liqeni është gjysmë i plotë.

/TheIndipendent

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0