Jeni në gjurmët e një lideri? Ndiqni këto 3 shenja

Jeni në gjurmët e një lideri? Ndiqni këto 3 shenjaPavarësisht nëse jeni i ri në udhëheqje ose keni qenë në atë rol për dekada, vetë-reflektimi është një pjesë thelbësore e punës. Është e lehtë për t’u harruar dhe “zvarritur”, veçanërisht kur keni sa më shumë çështje të mëdha dhe në dukje më të rëndësishme, të cilat kërkojnë vëmendjen tuaj.

Sidoqoftë, nuk mund t’u besoni vetëm bordit ose kolegëve tuaj. Mos harroni një gjë. Nëse keni aksionerë, ata zakonisht shikojnë numrat dhe në fund përcaktojnë aftësitë tuaja drejtuese. Sa për kolegët dhe stafin, do të jeni në vështirësi të gjeni më shumë se një grusht njerëzish, të gatshëm të vijnë dhe t’ju tregojnë atë që nuk doni të dëgjoni.

Lexo: Pesë këshilla që do t’ju ndihmojnë të bëheni udhëheqësi ideal

Kjo do të thotë që ju duhet të mbani në mënyrë aktive kontrollin. Mandy Gilbert, drejtuesja e Niche, thotë: “Koha ime e preferuar për ta bërë këtë është kur jam duke udhëtuar. Kur jam në ajër, qëllimisht nuk lidhem me wifi. Unë e përdor këtë kohë për të reflektuar se çfarë lloj udhëheqëse jam, fushat që mund të përmirësoj dhe mënyrat për t’u bërë më e mirë”.

Për të shmangur paragjykimin sa më shumë që të jetë e mundur, bëjini vetes tre pyetje kryesore për të parë nëse jeni në gjurmët e një udhëheqësi:

  1. Kur ishte hera e fundit që pranuat se keni bërë një gabim?

Po shkruani fjalë boshe? Alarm i kuq! Drejtuesit më të mirë praktikojnë përulësinë. Ata nuk kanë frikë të bëjnë gabime, dhe kur ata bëjnë, ata i kontrollojnë ato. Më e rëndësishmja, ata mësojnë prej tyre.

Do të jeni shumë më të lidhur dhe të frymëzuar nëse stafi juaj mendon se punon për dikë, që nuk mendon se ka gjithmonë të drejtë, ose më keq kur fajësoni gjithë të tjerët kur diçka shkon keq.

Shikoni në pasqyrë veten tuaj, sepse jeni ju. Nëse diçka nuk shkon, ju do të jeni i pari që do të merrni fajin përsipër. Fatkeqësisht, marrja e fajit vjen me fuqinë që keni. Kjo është kur udhëheqësit me të vërtetë shkëlqejnë ose dështojnë. Duke dhënë shembullin, do të kultivoni një kulturë ku njerëzit nuk kanë frikë të rrezikojnë, të zotërojnë rezultatet e tyre dhe të mësojnë prej tyre.

  1. Sa biseda të vështira keni pasur gjatë vitit të kaluar?

Të jesh në krye është një sfidë e madhe. Ajo gjithashtu vjen me disa pjesë që ti mund t’i urresh. Kjo do të thotë që sfidoni njerëz, u thoni njerëzve që po bëni një punë të keqe dhe t’ju dërgoni aksionerëve lajme të këqija.

Kompanitë më të suksesshme “ziejnë” çdo ditë në kompani. Pra, mos e lini veten, pa ndërhyrë në kompani, se gjërat nuk kanë qenë aq të përsosura. Nëse ky është rasti, atëherë nuk jeni duke i kushtuar vëmendje, po jetoni në mohim, ose po shmangni konfrontimin me çdo kusht. Këto janë të gjitha shenjat e një udhëheqjeje të keqe.

  1. Kush ishte personi i fundit që vlerësuat për bërjen e një pune të shkëlqyer?

Kjo pyetje nuk duhet të bëhet. Ju gjithmonë duhet t’i vlerësoni njerëzit që bëjnë punë të shkëlqyera. Nëse nuk po falenderoni, përgëzoni ose thërrisni dikë për kryerjen e një pune të shkëlqyer ose nëse dikush ka bërë më shumë sesa i është caktuar, atëherë duhet të hapni sytë dhe t’i kushtoni vëmendje. A ka sot ndonjë person, që pranon të punojë pa u falenderuar për punën që bën?

Një gjë e mirë ndodh kur i jepni dikujt propozime, për të kryer punën më mirë. Ata duan të vazhdojnë të performojnë më mirë. Në fakt, ata zakonisht duan të bëjnë edhe më mirë. Pavarësisht nëse janë praktikantët e verës apo personel i moshuar, zbuloni se kush është dhe çfarë po bëjnë dhe falenderojini ata.

Lexo: Cilin personalitet ke si udhëheqës

Jo të gjithë mund të jenë udhëheqës të mirë. Jo të gjithë kanë aftësi në kenë rol. Ndoshta do të duhet të jesh i vetmuar, i pashpirt dhe mposhtës. Nuk ka sot një person që pranon të marrë përsipër përgjegjësinë, stresin dhe presionin që vjen në punë. Të gjithë ne kemi gjëra për të punuar, kjo është arsyeja pse udhëheqësit më të mirë e kuptojnë, se të qenit përgjegjës është një udhëtim i përjetshëm i mësimit, këmbënguljes dhe vetë-reflektimit.

Burimi: INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0