Pesë këshilla që do t’ju ndihmojnë të bëheni udhëheqësi ideal


Udhëheqja ka të bëjë me caktimin e drejtimit dhe menaxhimin e ndryshimeve. Udhëheqësit përcaktojnë qëllimin që duhet arritur dhe udhëheqin rrugën për të arritur atje, duke përcaktuar mënyrat për të kapërcyer pengesat që dalin gjatë rrugës.

Vendosni drejtimin dhe menaxhoni ndryshimet. Kjo është në të vërtetë, gjithçka çfarë duhet bërë. Lidershipit i pëlqen të komplikojë çështjet. Këtu, janë pesë ide që do t’ju ndihmojnë të bëheni udhëheqësi që ju synoni:

Lexo: 6 Gjëra që çdo lider i ri duhet t’i dijë

Ndershmëria
Asgjë nuk e vret një udhëheqës më shumë sesa një reputacion që pasqyron pasigurinë e tij. Nëse jeni vazhdimisht të ndershëm gjatë gjithë kohës, ju nuk do ta përballoni atë rrezik. Përfytyroni për një moment Richard Branson, i cili është i njohur gjerësisht si një udhëheqës frymëzues që dhe merr përgjegjësinë e plotë për vendimet e tij. Virgin Digital duhej të arrinte tinguj. Nuk e bëri. Por, Branson mori përgjegjësinë e plotë për futjen e kompanisë së tij në hapësirë.

Flisni drejt
Mbani komunikimet tuaja të thjeshta dhe deri në pikën ku ju takon. Mesazhi i gabuar ju çon në konfuzion dhe keqkuptim. Bisedoni drejt dhe njerëzit tuaj do të dinë saktësisht se çfarë po thoni. Mos jini lloji i udhëheqësit që preferon retorikën thjesht duke deklaruar faktet.

Jini realist
A do ta ndiqnit dikë që është i pasinqertë? Steve Jobs u konsiderua si i mprehtë dhe mendjemadh. Por, njerëzit e tij adhuronin të punonin për të. Është e besueshme dhe e vërtetë. Pra, jini vetvetja. Ju duhet të jeni një shembull për të frymëzuar të tjerët, që të ndjekin drejtimin tuaj.

 Jini vendimtarë
Njerëzit duan vendosmëri nga udhëheqësit e tyre. Sigurisht, merrni pak kohë për të mbledhur dhe rishikuar faktet, pastaj shprehni mesazhin tuaj. Biznesi juaj do të vuajë, nëse vononi. Në vitin 1972, Ford njoftoi se të gjitha makinat e saj të reja duhej të ishin në gjendje të pajiseshin e të dilinin në rrugë me gomat radian. Firestone, i cili shënoi rënie në tregun amerikan në atë kohë, nuk ishte në gjendje për këtë risi. Duke parë rritjen e popullaritetit të gomave radiale në Europë në vitet 1960, Firestone ende po mendonte nëse duhej të bënte investimet e nevojshme në  riprodhimin e gomave. Ishte atëherë kompania franceze, Michelin, e cila hyri në tregun e SHBA me gomat radiale dhe filloi të dominojë tregun botëror si rezultat i kësaj. Mos lejoni që paraliza e analizës t’ju mbajë larg reformimit.

Lexo: 4 Mënyra sesi një ndjekës mund të bëhet lider

Qëndroni në brendësi të gjërave
Liderët më të mirë punojnë drejt, së bashku me njerëzit që ata udhëheqin.  Jini të drejtë me njerëzit tuaj dhe ata do të bëjnë gjithçka për ju. Nuk ka nevojë të mendosh mbi udhëheqjen. Mos flisni për lidershipin, por filloni të jeni një lider i jashtëzakonshëm.

Inc

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale