Pesë këshilla që do t'ju ndihmojnë të bëheni udhëheqësi ideal

Pesë këshilla që do t’ju ndihmojnë të bëheni udhëheqësi ideal


Udhëheqja ka të bëjë me caktimin e drejtimit dhe menaxhimin e ndryshimeve. Udhëheqësit përcaktojnë qëllimin që duhet arritur dhe udhëheqin rrugën për të arritur atje, duke përcaktuar mënyrat për të kapërcyer pengesat që dalin gjatë rrugës.

Vendosni drejtimin dhe menaxhoni ndryshimet. Kjo është në të vërtetë, gjithçka çfarë duhet bërë. Lidershipit i pëlqen të komplikojë çështjet. Këtu, janë pesë ide që do t’ju ndihmojnë të bëheni udhëheqësi që ju synoni:

Lexo: 6 Gjëra që çdo lider i ri duhet t’i dijë

Ndershmëria
Asgjë nuk e vret një udhëheqës më shumë sesa një reputacion që pasqyron pasigurinë e tij. Nëse jeni vazhdimisht të ndershëm gjatë gjithë kohës, ju nuk do ta përballoni atë rrezik. Përfytyroni për një moment Richard Branson, i cili është i njohur gjerësisht si një udhëheqës frymëzues që dhe merr përgjegjësinë e plotë për vendimet e tij. Virgin Digital duhej të arrinte tinguj. Nuk e bëri. Por, Branson mori përgjegjësinë e plotë për futjen e kompanisë së tij në hapësirë.

Flisni drejt
Mbani komunikimet tuaja të thjeshta dhe deri në pikën ku ju takon. Mesazhi i gabuar ju çon në konfuzion dhe keqkuptim. Bisedoni drejt dhe njerëzit tuaj do të dinë saktësisht se çfarë po thoni. Mos jini lloji i udhëheqësit që preferon retorikën thjesht duke deklaruar faktet.

Jini realist
A do ta ndiqnit dikë që është i pasinqertë? Steve Jobs u konsiderua si i mprehtë dhe mendjemadh. Por, njerëzit e tij adhuronin të punonin për të. Është e besueshme dhe e vërtetë. Pra, jini vetvetja. Ju duhet të jeni një shembull për të frymëzuar të tjerët, që të ndjekin drejtimin tuaj.

 Jini vendimtarë
Njerëzit duan vendosmëri nga udhëheqësit e tyre. Sigurisht, merrni pak kohë për të mbledhur dhe rishikuar faktet, pastaj shprehni mesazhin tuaj. Biznesi juaj do të vuajë, nëse vononi. Në vitin 1972, Ford njoftoi se të gjitha makinat e saj të reja duhej të ishin në gjendje të pajiseshin e të dilinin në rrugë me gomat radian. Firestone, i cili shënoi rënie në tregun amerikan në atë kohë, nuk ishte në gjendje për këtë risi. Duke parë rritjen e popullaritetit të gomave radiale në Europë në vitet 1960, Firestone ende po mendonte nëse duhej të bënte investimet e nevojshme në  riprodhimin e gomave. Ishte atëherë kompania franceze, Michelin, e cila hyri në tregun e SHBA me gomat radiale dhe filloi të dominojë tregun botëror si rezultat i kësaj. Mos lejoni që paraliza e analizës t’ju mbajë larg reformimit.

Lexo: 4 Mënyra sesi një ndjekës mund të bëhet lider

Qëndroni në brendësi të gjërave
Liderët më të mirë punojnë drejt, së bashku me njerëzit që ata udhëheqin.  Jini të drejtë me njerëzit tuaj dhe ata do të bëjnë gjithçka për ju. Nuk ka nevojë të mendosh mbi udhëheqjen. Mos flisni për lidershipin, por filloni të jeni një lider i jashtëzakonshëm.

Inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0