Jeff Bezos fiton $29.5 miliard brenda 2015


 

Ky vit ishte goxha i mirë për Amazonin dhe për Jeff Bezos, CEO e Amazon. Sipas Forbes, ai ka fituar këtë vit $29.5 miliard  ose më shumë se GDP-ja e 67 shteteve , përfshirë këtu  Kosovën dhe Maqedoninë.

Ky vit ishte mjaft i mirë edhe për miliarderë të tjerë. Mark Zuckerberg fitoi $11 miliard, Larry Page $9.2 miliard, Sergey Brin $8.9 miliard dhe Michael Bloomberg $5.5 miliard. Carlos Slim dikur njeriu më i pasur, këtë vit humbi $ 14.5 miliard. 

Jeff Bezos ka një pasuri prej $ 58.4 miliard dhe pati rritjen më të madhe në vlera absolute. Ai bëri $80 milion çdo ditë, $3.4 milion në orë dhe $56.126 mijë për minutë. Pasuria e tij vlen 59 herë më shumë se kontrata e përjetshme $500 milionë dollarëshe  e Lebron James me NIKE .

Pasuria që Jeff Bezos ka grumbulluar këtë vit është më i madh se GDP-ja e 67 shteteve. Ja disa prej shteteve që prodhojnë më pak se Amazon:

 • Burkina Faso është një shtet në Afrikë me një popullsi prej 18.4 milion dhe një GDP $29.42 miliard llogaritur në 2014 sipas FMN-së.
 • Zimbabve ka një popullsi prej 13  milion dhe GDP  $27.2 miliard.
 • Xhamajka një popullsi prej 2.7 milion dhe GDP $24.1 miliard.

Teorikisht Jeff Bezos mund të blerë AirBnB që ka një vlerë prej $25 miliard dhe kursen akoma $4.5 miliard.

Ja disa prej shteteve që prodhojnë më pak se Jeff Bezos:

 • Guinea Ekuatoriale, $28.62 miliard
 • Republika e Kongos, $28.36 miliard
 • Maqedonia, $27.72 miliard
 • Qipro, $27.52 miliard
 • Mali, $27.50 miliard
 • Armenia, $24.37 miliard
 • Mauritius, $23.53 miliard
 • Sudani Jugor, $23.50 miliard
 • Namibia, $23.48 miliard
 • Taxhikistan, $22.40 miliard
 • Malavi, $19.58 miliard
 • Kyrgyzstan, $19.23 miliard
 • Kosova, $16.92 miliard

 

 

 

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale