Jeff Bezos fiton $29.5 miliard brenda 2015 - Business Magazine Albania

Jeff Bezos fiton $29.5 miliard brenda 2015


 

Ky vit ishte goxha i mirë për Amazonin dhe për Jeff Bezos, CEO e Amazon. Sipas Forbes, ai ka fituar këtë vit $29.5 miliard  ose më shumë se GDP-ja e 67 shteteve , përfshirë këtu  Kosovën dhe Maqedoninë.

Ky vit ishte mjaft i mirë edhe për miliarderë të tjerë. Mark Zuckerberg fitoi $11 miliard, Larry Page $9.2 miliard, Sergey Brin $8.9 miliard dhe Michael Bloomberg $5.5 miliard. Carlos Slim dikur njeriu më i pasur, këtë vit humbi $ 14.5 miliard. 

Jeff Bezos ka një pasuri prej $ 58.4 miliard dhe pati rritjen më të madhe në vlera absolute. Ai bëri $80 milion çdo ditë, $3.4 milion në orë dhe $56.126 mijë për minutë. Pasuria e tij vlen 59 herë më shumë se kontrata e përjetshme $500 milionë dollarëshe  e Lebron James me NIKE .

Pasuria që Jeff Bezos ka grumbulluar këtë vit është më i madh se GDP-ja e 67 shteteve. Ja disa prej shteteve që prodhojnë më pak se Amazon:

 • Burkina Faso është një shtet në Afrikë me një popullsi prej 18.4 milion dhe një GDP $29.42 miliard llogaritur në 2014 sipas FMN-së.
 • Zimbabve ka një popullsi prej 13  milion dhe GDP  $27.2 miliard.
 • Xhamajka një popullsi prej 2.7 milion dhe GDP $24.1 miliard.

Teorikisht Jeff Bezos mund të blerë AirBnB që ka një vlerë prej $25 miliard dhe kursen akoma $4.5 miliard.

Ja disa prej shteteve që prodhojnë më pak se Jeff Bezos:

 • Guinea Ekuatoriale, $28.62 miliard
 • Republika e Kongos, $28.36 miliard
 • Maqedonia, $27.72 miliard
 • Qipro, $27.52 miliard
 • Mali, $27.50 miliard
 • Armenia, $24.37 miliard
 • Mauritius, $23.53 miliard
 • Sudani Jugor, $23.50 miliard
 • Namibia, $23.48 miliard
 • Taxhikistan, $22.40 miliard
 • Malavi, $19.58 miliard
 • Kyrgyzstan, $19.23 miliard
 • Kosova, $16.92 miliard

 

 

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0