Jack Ma del në pension në moshën 55 vjeçare


Ma, një nga sipërmarrësit më të pasur dhe më të njohur të Kinës, hoqi dorë nga posti në ditëlindjen e tij të 55-të. Ai do të qëndrojë si anëtar i Partneritetit Alibaba, një grup prej 36 anëtarësh.

Ma, një ish mësues i anglishtes, themeloi kompaninë Alibaba në vitin 1999 për t’i lidhur eksportuesit kinezë me shitësit amerikanë.

Tani kompania ka zhvendosur fokusin e saj për t’i shërbyer tregut të konsumatorit në Kinë dhe është zgjeruar në online banking, argëtim dhe informatikë në internet. Alibaba gjeneroi 16.7 miliardë dollarë të ardhura në tremujorin e fundit në qershor.

Tregtia kineze me pakicë përballet me pasiguri mes një lufte tarifore që ka rritur koston e importeve nga SHBA-të.

Lexoni: Jack Ma: Nuk di asgjë për teknologjinë, por ja cili është çelësi i suksesit tim

Sasia e përgjithshme e mallrave të shitura nëpër platformat e tregtisë elektronike të Alibaba-së u rrit me 25% vitin e kaluar në 853 miliardë dollarë. Për krahasim, kompania më e madhe e tregtisë elektronike në SHBA, Amazon.com Inc., raportoi shitjet totale prej 277 miliardë dollarë.

Alibaba u themelua në një kohë kur pak kinezë përdornin internetin. Ndërsa përdorimi i internetit u përhap, kompania u zgjerua në pakicë dhe shërbime të përqendruara tek konsumatorët. Pak kinezë përdornin kartat e kreditit, kështu që Alibaba krijoi sistemin e pagesave në internet Alipay.

Raporti Hurun, i cili ndjek pasurinë e Kinës, vlerëson pasurinë e Ma në 38 miliardë dollarë.

Në vitin 2015, Ma bleu South China Morning Post, gazeta më e madhe në gjuhën angleze në Hong Kong.

Pasardhës i Ma si kryetar është Daniel Zhang, një ish-kontabilist dhe veteran 12-vjeçar i Alibaba-së.

Biznesit i tregtisë elektronike tek Alibaba përfshin edhe platformën Alibaba.com, e cila i lidh blerësit e huaj me furnizuesit kinezë të mobilieve, mallra të teknologjisë etj.

Alibaba gjithashtu ka hapur edhe studion e vet të filmit.

Finance.yahoo

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale