Ja sa orë punë në javë duhet të punoni sipas shkencës! - Business Magazine Albania

Ja sa orë punë në javë duhet të punoni sipas shkencës!


Çfarë thotë studimi

Organizata të ndryshme dhe kërkuesë të pavarur kanë vëzhguar efektet fizike, mendore, emocionale dhe sociale të punës përtej standardit prej 40 orëve në javë. Gjetjet më të rëndësishmë ishin këto:

• Puna më shumë se 10 orë në ditë shoqërohet me një rritje 60% të riskut të sëmundjeve kardiovaskulare
• 10% e atyre që punojnë 50-60 orë raportojnë probleme me marrëdhënien; përqindja rritet në 30% për ata që punojnë më shumë se 60 orë
• Puna më shumë se 40 orë nё javë është e shoqëruar me rritje të konsumit të alkolit dhe cigares, gjithashtu edhe shtim jo të shëndetshëm në peshë te meshkujt dhe depresion te femrat

• Pas 50 orëve në javë ka pak punë produktive
• Në kompani me kohë pune jashtë orarit normale, vetëm 23% kishin norma mungesash mbi 9%. Në kompani me kohë pune jashtë orarit në nivele të larta, 54% kishin norma mungesash mbi 9%.
• Individët që punojnë 11 orë ose më shumë kanë një risk më të madh për depresion
• Norma e lëndimeve rritet ndërsa rriten edhe orët e punës. Ata që punojnë 60 orë në javë kanë 23% më shumë rrezik lëndimesh
• Në industritë e prodhimit, një rritje në 10 % në kohën e punës shfaqte një rritje me 2.4% në produktivitet
• Në punët e zyrave, produktiviteti zvogëlohet me 25% kur punonjësit punojnë 60 orë ose më shumë
• Shumë prej problemeve të mësipërme lidhen me stresin, i cili lidhet me ekuilibrin hormonal. Stresi rrit nivelin e kortizolit, i cili çregullon gjumin, oreksin, presionin e gjakut, funksionet e sistemit imunitar, memorien, humorin e më shumë.

Kërkimi tregon se shumica e punonjësve në SHBA aktualisht punojnë deri në pikën kur problemet mund të fillojnë nga momenti në moment. Shkenca thotë se nuk do të fitosh shumë, për të mos thënë asgjë, nëse punon më shumë se një apo dy orë punë më shumë në ditë. Mos puno më shumë se 50 orë në javë nëse vlerëson shëndetin tënd, lumturinë dhe lidhjen me të tjerët.

 

/Shkruar Tom Popomaronis dhe publikuar nga Inc

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0