Ja pse këshilla e zakonshme për të kursyer para është e gabuar


Nga Chris Reining, investitor dhe autor

Ju nuk e rrisni pasurinë tuaj duke kursyer para për raste urgjente.

Ne e dimë që shanset që diçka e keqe të ndodhë janë të ulëta. Por ne gjithashtu e dimë se mund të na kushtojë shtrenjtë nëse ndodh diçka e keqe. Kjo është arsyeja pse ne kursejmë para për raste urgjente. Por njerëzit e pasur nuk pasurohen duke ndjekur këtë logjikë. Ata investojnë.

Nëse do t’i investonit paratë në bursë, ku kthimi mesatar është 10 për qind për një periudhë 30-vjeçare, atëherë një investim i 25,000 eurove mund të rritet në 400,000 euro.

Kjo është një mënyrë logjike dhe racionale për të marrë vendime. E vetmja herë kur kisha një fond urgjence ishte kur kurseja para për të blerë një shtëpi. Isha i pafat në atë kohë.

Rreziku që do të ndodhë diçka e papritur është relativisht i ulët. Mundësia që ju të mund të fitoni shumë para duke investuar është relativisht e lartë. Sigurisht është joshëse të imagjinoni skenarin më të keq të mundshëm dhe atë që do t’ju kushtonte financiarisht, por të jem i sinqertë me ju: edhe nëse humbni punën tuaj, prapë mund t’i merrni paratë nga investimet tuaja.

Nuk do të thotë që ju duhet të ndiqni çdo këshillë që dëgjoni sa i përket financave tuaja, si për shembull, të lini mënjanë një shumë të caktuar parash. Përkundrazi, shtroni pyetjen nëse kjo ju përshtatet. Financat janë diçka shumë personale. Trajtojeni edhe ato në të njëjtën mënyrë.

Chris Reining doli në pension në moshën 37 vjeçare. Ju mund të lexoni më shumë rreth tij në faqen e tij të internetit chrisreining.com.

BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale