Ja pse këshilla e zakonshme për të kursyer para është e gabuar

Ja pse këshilla e zakonshme për të kursyer para është e gabuar


Nga Chris Reining, investitor dhe autor

Ju nuk e rrisni pasurinë tuaj duke kursyer para për raste urgjente.

Ne e dimë që shanset që diçka e keqe të ndodhë janë të ulëta. Por ne gjithashtu e dimë se mund të na kushtojë shtrenjtë nëse ndodh diçka e keqe. Kjo është arsyeja pse ne kursejmë para për raste urgjente. Por njerëzit e pasur nuk pasurohen duke ndjekur këtë logjikë. Ata investojnë.

Nëse do t’i investonit paratë në bursë, ku kthimi mesatar është 10 për qind për një periudhë 30-vjeçare, atëherë një investim i 25,000 eurove mund të rritet në 400,000 euro.

Kjo është një mënyrë logjike dhe racionale për të marrë vendime. E vetmja herë kur kisha një fond urgjence ishte kur kurseja para për të blerë një shtëpi. Isha i pafat në atë kohë.

Rreziku që do të ndodhë diçka e papritur është relativisht i ulët. Mundësia që ju të mund të fitoni shumë para duke investuar është relativisht e lartë. Sigurisht është joshëse të imagjinoni skenarin më të keq të mundshëm dhe atë që do t’ju kushtonte financiarisht, por të jem i sinqertë me ju: edhe nëse humbni punën tuaj, prapë mund t’i merrni paratë nga investimet tuaja.

Nuk do të thotë që ju duhet të ndiqni çdo këshillë që dëgjoni sa i përket financave tuaja, si për shembull, të lini mënjanë një shumë të caktuar parash. Përkundrazi, shtroni pyetjen nëse kjo ju përshtatet. Financat janë diçka shumë personale. Trajtojeni edhe ato në të njëjtën mënyrë.

Chris Reining doli në pension në moshën 37 vjeçare. Ju mund të lexoni më shumë rreth tij në faqen e tij të internetit chrisreining.com.

BusinessInsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0