Ja cila është industria më e paguar në botë - Business Magazine Albania

Ja cila është industria më e paguar në botë


Software-i dhe shërbimet IT janë industria më e paguar, me një pagë mesatare prej 104,000 dollarë, sipas raportit të SHBA-së të LinkedIn, i cili u publikua mëngjesin e djeshëm.

Lexoni: Cilët janë vendet e punës më të paguara?

Kjo industri është ndjekur nga industritë e hardware dhe rrjetave, të cilat paguhen me 101,000 dollarë në vit.

Rrjedhimisht, studimi në shkencat kompjuterike që do iu duhet për një punë në IT dhe zhvillimin software, rezulton në pagë më të lartë se çdo fushë tjetër studimi. Sipas raportit, shkenca, teknologjia, inxhinieria dhe matematika, të njohura si STEM, përbëjnë rreth gjysmën e fushave më të larta të studimit.

Nëse kjo nuk është e mjaftueshme, për t’ju orientuar në një punë që ka lidhje me teknologjinë, zona e Gjirit të San Franciskos – shtëpia e Silicon Valley – është rajoni më i paguar ku mund të punoni, me një pagë mesatare prej 112,000 dollarë.

Raporti i LinkedIn përdor të dhënat e pagave të SHBA nga më shumë se dy milionë anëtarë të LinkedIn që nga Prilli i vitit 2017.

Duhet përmendur që teknologjia po ecën me hapa galopandë dhe fokusimi në këtë drejtim herët apo vonë do ju shpërblejë.

Lexoni: PUNËT MË TË PAGUARA ME KOHË TË PJESSHME PËR STUDENTËT

burimi: recode

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0