Ja çfarë planifikon të bëjë CEO i Apple, Tim Cook para se të japë dorëheqjen - Business Magazine Albania

Ja çfarë planifikon të bëjë CEO i Apple, Tim Cook para se të japë dorëheqjen

Tim Cook

CEO i Apple, Tim Cook ka udhëhequr gjigantin e teknologjisë për dhjetë vitet e fundit dhe një raport thotë se ai “ndoshta” nuk do të jetë me kompaninë edhe për dhjetë vjet të tjera.

Çfarë ndodhi: Apple ka raportuar, se punonjësit e tij mendojnë se Cook do të qëndrojë pranë për një kategori të madhe produktesh të reja para se të japë dorëheqjen si CEO.

“Besimi brenda Apple është se Cook thjesht dëshiron të qëndrojë pranë për një produkt të ri, që ka të ngjarë të jenë Syzet e Realitetit të Shtuar,” shkruan Bloomberg.

Në Dhjetor të 2020, Reuters raportoi se Apple po synon të lançojë një makinë elektrike autonome në 2024.

“Ai gjithashtu e kupton që drejtimi i një kompanie në Silicon Valley është zakonisht lojë e një personi të ri dhe nuk do të qëndrojë shumë përtej kulmit të tij,” sipas Bloomberg.

Në prill, kur u pyet për qëndrimin me Apple për një dekadë, Cook tha: “Dhjetë vjet të tjera? Ndoshta jo. Por mund t’ju them se ndihem mirë tani, por dhjetë vjet të tjerë janë një kohë e gjatë dhe ndoshta jo edhe dhjetë vjet të tjera”.

Cook do të dalë në pension diku midis 2025 dhe 2028. Ai shtoi se marrëveshja e pagës së Cook gjithashtu do të përfundonte në 2025.

Lexoni: Si ka arritur Tim Cook të zhvillojë perandorinë e Apple në dekadën e tij si CEO

Pse ka rëndësi: Vetëm dhjetë vjet më parë, Tim Cook mori postin e CEO të Apple. Me largimin e Jobs, disa investitorë dhe analistë ishin skeptikë për aftësinë e Cook për të mbushur hapësirën e Jobs.

Apple integroi ndihmësin e saj të njohur të zërit Siri në iPhone 4S në 2011. Në 2014, Apple zbuloi Apple Watch. Në vitin 2015, ajo filloi shërbimin e transmetimit Apple Music. IPhone X në vitin 2017 erdhi me software për njohjen e fytyrës, një kamerë 3D dhe me karikimin wireless.

Në vitin 2019, Apple filloi shërbimin e transmetimit të videove Apple TV+. Apple gjithashtu ka punuar në projektin e saj të fshehtë “Project Titan” në një vend të pazbuluar që nga viti 2014.

Aksionet e Apple kanë gjeneruar një kthim total prej afërsisht 1,210% në dekadën e fundit.

/msn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0