Si ka arritur Tim Cook të zhvillojë perandorinë e Apple në dekadën e tij si CEO - Business Magazine Albania

Si ka arritur Tim Cook të zhvillojë perandorinë e Apple në dekadën e tij si CEO

Kur Tim Cook mori drejtimin si shef ekzekutiv i Apple, ishte një tranzicion korporativ ndryshe nga të tjerët.

Ai doli nga hija e njërit prej CEO-ve më të njohur amerikanë dhe mori frenat e një prej kompanive më të mëdha të teknologjisë në botë duke u përballur me një pasiguri se sa më i suksesshëm mund të ishte.

Dhjetë vjet në punë, Cook tani udhëheq kompaninë më të vlefshme në botë. Më shumë se një miliard njerëz në mbarë botën përdorin pajisjet e tij dhe dhjetëra miliona zhvillues kanë ndërtuar biznese në platformat e tij softuerike.

Cook mori postin e CEO si Steve Jobs më 24 gusht 2011, më pak se dy muaj para se të vdiste themeluesi i Apple. Që atëherë, kapitalizmi i tregut të Apple (AAPL) është rritur rreth 600% në gati 2.5 trilion dollarë dhe të ardhurat vjetore të tij janë dyfishuar.

LEXO: Apple do të kërkojë në iPhone imazhe të abuzimit seksual të fëmijëve

Nëse Jobs ishte i njohur për aftësinë e tij për të krijuar pajisje novatore që ripërkufizuan përvojën e konsumatorëve në teknologji, Cook mund të bëhet i njohur për zgjerimin e ekosistemit Apple ndërtimin e një suite shërbimesh abonimi dhe produkte të tjera harduerike që plotësojnë biznesin kryesor të iPhone, të nisur nga Jobs.

Nën drejtimin e Cook, Apple ka kaluar nga një prodhues i pajisjeve premium në një kompani masive, të shumanshme me biznese që variojnë nga shërbimet e pagesave deri në një studio televizive dhe filmash të nominuar për Oscar. Ai ka mbikëqyrur blerjen e më shumë se 100 kompanive, përfshirë blerjen prej 3 miliardë dollarësh të Beats në 2014 dhe blerjen 1 miliardë dollarë të biznesit të modemit të smartfonëve të Intel në 2019.

Brenda Apple, Cook trashëgoi një kulturë të kompanisë të njohur për kërkesën e pamëshirshme dhe ai tani po menaxhon në një kohë kur punonjësit e teknologjisë kanë qenë gjithnjë e më të zëshëm për çështjet sociale. (Vetë Cook, i cili në 2014 u bë një nga CEO -të e parë kryesorë që doli si homoseksual, është përfshirë në avokimin e të drejtave LGBTQ+.)

CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0