Iphone duket se ka një problem. Bëni update telefonat

Iphone duket se ka një problem. Bëni update telefonat


Ekipi i Google ka gjetur disa gabime në sistemin operues iOS të Apple. Kompania e cila krijon platformën rivale Android, akoma nuk i ka treguar gabimet. Ekipi nuk dëshiron të frymëzojë hakerat që t’i përdorin ato, por Apple është njoftuar.

Mesa duket, 6 sulmet e identifikuara mund të përhapen përmes një mesazhi që i dërgohet “viktimës” në iMessage. Nëse mesazhi hapet vidhen të dhënat madje mund të bllokohet dhe telefoni.

Sipas kërkimeve të Google, çdo përdorues i iPhone duhet të update-oj software-in e tij sa më shpejt të jetë e mundur.

“Duhet të update-oni telefonin tuaj. Kjo është gjëja më e rëndësishme që mund të bëni për të ruajtur sigurinë në produktet Apple,” shkruan kompania Apple në një deklaratë.

Jo vetëm në këtë rast, por gjithmonë përdoruesit e iPhone duhet të bëjnë update për çështje sigurie dhe për t’u mbrojtur nga viruset.

Sipas “task force” të Google të njohur si Project Zero, një tjetër rezultat i kërkimit ishte se ata ishin në gjendje të kopjonin të gjithë skedarët nga një pajisje e synuar.

Ekipi i Projektit Zero u krijua në korrik 2014 dhe që atëherë ka zbuluar dobësitë e panjohura më parë në kodim nga Microsoft, Facebook dhe Samsung.

Metro

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0