Iphone duket se ka një problem. Bëni update telefonat


Ekipi i Google ka gjetur disa gabime në sistemin operues iOS të Apple. Kompania e cila krijon platformën rivale Android, akoma nuk i ka treguar gabimet. Ekipi nuk dëshiron të frymëzojë hakerat që t’i përdorin ato, por Apple është njoftuar.

Mesa duket, 6 sulmet e identifikuara mund të përhapen përmes një mesazhi që i dërgohet “viktimës” në iMessage. Nëse mesazhi hapet vidhen të dhënat madje mund të bllokohet dhe telefoni.

Sipas kërkimeve të Google, çdo përdorues i iPhone duhet të update-oj software-in e tij sa më shpejt të jetë e mundur.

“Duhet të update-oni telefonin tuaj. Kjo është gjëja më e rëndësishme që mund të bëni për të ruajtur sigurinë në produktet Apple,” shkruan kompania Apple në një deklaratë.

Jo vetëm në këtë rast, por gjithmonë përdoruesit e iPhone duhet të bëjnë update për çështje sigurie dhe për t’u mbrojtur nga viruset.

Sipas “task force” të Google të njohur si Project Zero, një tjetër rezultat i kërkimit ishte se ata ishin në gjendje të kopjonin të gjithë skedarët nga një pajisje e synuar.

Ekipi i Projektit Zero u krijua në korrik 2014 dhe që atëherë ka zbuluar dobësitë e panjohura më parë në kodim nga Microsoft, Facebook dhe Samsung.

Metro

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale