iOS 15.4.1 - Përditësoni iPhone tuaj menjëherë! Arsyeja, siguria - Business Magazine Albania

iOS 15.4.1 – Përditësoni iPhone tuaj menjëherë! Arsyeja, siguria

iOS 15.4.1

Apple ka lëshuar iOS 15.4.1, së bashku me një paralajmërim për ta përditësuar tani. Kjo për shkak se iOS 15.4.1 vjen me një rregullim të vetëm sigurie për një problem madhor që tashmë po përdoret nga kundërshtarët për të sulmuar iPhone-ët. 

Apple nuk jep shumë detaje rreth asaj që është rregulluar në iOS 15.4.1, për të lejuar që sa më shumë iPhone të përditësohen përpara se më shumë sulmues të mund të kapin detajet. Sipas faqes së Apple, iOS 15.4.1 rregullon një dobësi në Apple AVD, e cila mund të lejojë një aplikacion të ekzekutojë kod arbitrar me privilegje kernel. 

Ndikimi i cënueshmërisë së fiksuar në iOS 15.4.1 është “aq i rëndë sa ndodh”, thotë studiuesi i sigurisë Sean Wright. “Çdo gjë që ka aftësinë për të ekzekutuar komanda me privilegje kernel lejon një sulmues të ketë kontroll të plotë mbi pajisjen.” 

Etiketuar CVE-2022-22675, problemi i rregulluar në përditësimin e urgjencës iOS 15.4.1 u raportua nga një studiues anonim. Ai vjen vetëm dy javë pas lëshimit të iOS 15.4, i cili erdhi me një sërë rregullimesh sigurie, si dhe disa veçori të reja kryesore të sigurisë dhe privatësisë. Një nga veçoritë më të njohura të iOS 15.4 ishte aftësia për të zhbllokuar iPhone-in tuaj ndërsa mbani një maskë. 

Lexoni: Apple fitoi miliarda duke hequr karikuesin dhe kufjet nga kutitë e iPhone

iOS 15.4.1 i Apple gjithashtu vjen me një rregullim për një problem me shkarkimin e baterisë për të cilin ishin ankuar shumë njerëz që nga përditësimi në iOS 15.4. Nuk ka të bëjë me sigurinë, por mbarimi i baterisë është gjithashtu një emergjencë për shumë përdorues të iPhone të prekur nga ky problem. 

Në të njëjtën kohë, Apple lëshoi macOS Monterey 12.3.1 duke rregulluar dy çështje të sigurisë Mac në Apple AVD dhe Intel Graphics Driver. 

iOS 15.4.1—Pse duhet ta përditësoni iPhone-in tuaj tani? 

Nuk ka dyshim se çështja është serioze, gjë që e bën të rëndësishme të përditësoni iPhone tuaj sa më shpejt që të mundeni. Ajo që nuk dimë është se sa gjerësisht po përdoret çështja e fiksuar në iOS 15.4.1 – ose nëse është një sulm i synuar kundër një grupi të caktuar. Ky informacion mund të dalë në javët ose muajt e ardhshëm, por tani për tani të gjithë duhet të përditësojnë iPhone dhe iPad të tyre në iOS 15.4.1 sa më shpejt që të munden. 

Një arsye tjetër pse është e rëndësishme të përditësohet në iOS 15.4.1 është se Apple po përditësonte telefonat në iOS 14 me rregullime të rëndësishme sigurie. Për përditësimet e fundit, ky nuk ka qenë rasti – nëse shmangni përditësimin e iPhone tuaj, do ta lini atë të hapur për të sulmuar. Kjo është edhe më keq kur problemi është duke u shfrytëzuar siç është në iOS 15.4.1. 

Përveç kësaj, thotë Wright, jini të kujdesshëm për aplikacionet që instaloni—dhe instaloni ato vetëm nëse keni ndërmend t’i përdorni. “Kushtojini vëmendje komenteve të përdoruesve për të ndihmuar në vlerësimin e vlefshmërisë së aplikacionit.” 

Lexoni: Ndalen operacionet për prodhimin e iPhone. Vendet e Kinës në izolim

Do t’ju duhet të përditësoni manualisht në iOS 15.4.1, pasi Apple nuk detyron përditësimet automatike të iPhone menjëherë. Ju e dini se çfarë të bëni—shkoni te Settings > General > Software Update sapo të keni mundësi dhe përditësoni në iOS 15.4.1 për ta mbajtur iPhone tuaj të sigurtë. 

/forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0