Ndalen operacionet për prodhimin e iPhone. Vendet e Kinës në izolim - Business Magazine Albania

Ndalen operacionet për prodhimin e iPhone. Vendet e Kinës në izolim

iPhone

Një prodhues i madh i iPhone-it të Apple është bërë prodhuesi më i fundit që ka ndaluar operacionet për shkak të bllokimit në Shangai. 

Kompania e teknologjisë Pegatron thotë se ka pezulluar përkohësisht prodhimin në dy nga fabrikat e saj në Kinë. 

Njoftimi erdhi edhe pasi autoritetet lehtësuan disa nga rregulloret e Shangait për koronavirusin të martën. 

Kjo do të thotë se disa nga 25 milionë banorët e qytetit janë në gjendje të largohen nga shtëpitë e tyre për herë të parë pas disa javësh. 

Qyteti u mbyll në fund të marsit pasi infeksionet u rritën në qendrën kryesore të prodhimit dhe atë financiar. 

Në një depozitim në bursë, Pegatron tha se kishte ndërprerë operacionet në fabrikat e saj në Shangai dhe Kunshan aty pranë “në përgjigje të kërkesave të parandalimit të Covid-19 nga qeveria lokale”. 

Lexoni: Apple fitoi miliarda duke hequr karikuesin dhe kufjet nga kutitë e iPhone

Kompania tha se do të punonte me autoritetet “për të rifilluar operacionet sa më shpejt të jetë e mundur”. 

Prodhuesi kryesor i Apple MacBook Quanta dhe prodhuesi i iPad-it Compal Electronics, gjithashtu kanë ndërprerë aktivitetet në qytetet kineze, sipas gazetës japoneze Nikkei. 

Dan Ives, një analist në firmën e investimeve Wedbush Securities, tha se ai priste që mbylljet të kishin një ndikim në prodhim. 

Ai vlerësoi se prodhimi i 3 milionë iPhone-ve është ndikuar deri më tani këtë muaj, “me më shumë që do të vijnë nëse kjo vazhdon”. 

Ives i tha gjithashtu BBC-së se prodhimi i 2 milionë iPad-ëve dhe 1 milionë MacBook-ve mund të ndikohet gjithashtu. 

“Mbylljet e Pegatron hedhin benzinë në zjarrin e furishëm që është zinxhiri i furnizimit për Apple dhe pjesë të tjera të ekosistemit të iPhone,” tha ai. “Kjo përforcon problemet e zinxhirit të furnizimit për iPhone.” 

Një tjetër kompani tajvaneze Foxconn, e cila gjithashtu monton iPhone për Apple, ndaloi operacionet në fabrikën e saj në Shenzhen muajin e kaluar. 

Ai e zhvendosi prodhimin në vende të tjera prodhimi, ndërsa rifilloi operacionet në Shenzhen me punonjës që punonin në një sistem të mbyllur, me stafin që jetonte dhe punonte në fabrikë. 

Që nga fillimi i pandemisë në vitin 2019, Kina ka imponuar mbyllje që prekin miliona njerëz në qytetet e mëdha, përfshirë Xi’an dhe Wuhan. 

Bllokimi i Shangait është më i madhi deri më sot dhe qyteti është një qendër kyçe për industrinë financiare, prodhimin dhe shtëpinë e portit më të madh në botë. 

/BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0