Inspektorati Shtetëror i Punës: Ja se për çfarë ankohen më tepër punonjësit shqiptarë - Business Magazine Albania

Inspektorati Shtetëror i Punës: Ja se për çfarë ankohen më tepër punonjësit shqiptarë

Inspektorati Shtetëror i Punës ka pranuar një numër të madh ankesash nga punëmarrësit në vitin 2023. Këto ankesa përfaqësojnë shqetësimet e tyre në lidhje me zbatimin e kodit të punës. Nga totali i 800 ankesave dhe kërkesave të depozituara në Inspektoratin Shtetëror të Punës gjatë këtij viti, 82.5% janë ankesa dhe denoncime nga punëmarrësit, ndërsa 17.5% janë kërkesa për informacion dhe sqarime ligjore, tregues i transparencës institucionale dhe besimit në informacion.

Numri më i lartë i ankesave të adresuara dhe të trajtuara nga Inspektorati Shtetëror i Punës janë për shkelje të të drejtave dhe mospërmbushje të detyrimeve të punëdhënësve kundrejt punëmarrësve. Këto ankesa përfshijnë çështje si mospagesa për punë të kryer në ditët e festave zyrtare, ditë të pushimit javor, punë të kryer në orë shtesë, moslidhje kontrate pune dhe çështje të ngjashme.

Në veçanti, mospagesa e pagave të prapambetura ka qenë problemi kryesor, me 177 ankesa, ndjekur nga cënimi i marrëdhënieve të punës, për të cilin janë regjistruar 129 ankesa, dhe më pas, ndërprerja e marrëdhënieve të punës me 110 ankesa.

Të punësuarit në vend kanë ndërprerë ankesa për probleme të tjera si mospagesa e kontributeve të sigurimeve shoqërore, punësimi i paligjshëm, mos zbatimi i kontratave kolektive dhe pushimeve kolektive, mos lidhje kontrate dhe mosrespektimi i orëve të punës, mospagesa e raporteve mjekësore, kushte të pasigurta pune etj.

lexo: Alesia Balliu: Vështirësitë e të qenit juriste femër

Drejtoritë Rajonale janë përfshirë në trajtimin e këtyre ankesave, me Drejtorinë e Tiranës që merr përsëritës më të mëdha, me 64%, ndjekur nga Rajoni i Vlorës me 8%, Rajoni i Korçës me 4%, Rajoni i Shkodrës me 3%, Rajoni i Gjirokastrës me 1%, Rajoni i Dibrës me 1%, dhe Drejtoria Qendrore që trajton 19% të ankesave për informim dhe sqarime ligjore.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0