Huawei: Pajisjet me platformën Daydream gati nga fundi i 2016-s


Huawei ka anonçuar se do të jetë një prej prodhuesve të parë për smartphone që do të mbështesë platformën e realitetit virtual (Virtual Reality) të Google Daydream.

Sipas kompanisë, nga fundi i vitit do të bëhen lajmërime rreth këtyre telefonave, pajsijeve të setit të tyre dhe kontrolluesve.
“Huawei po kërkon bashkëpunimin me Google dhe liderat e tjerë globalë të industrisë për ndërtimin e një ekosistemi dhe sjelljen e eksperiencave tё pasura dhe sfiduese qё Daydream ofron pёr përdoruesit nëpërmjet inovacioneve transformuese në pajisjet, aplikacionet dhe përmbajtjen e VR-së,” ka qënë deklarata e kompanisë në një dalje për mediat.

Por deklarata e saj mbetet paksa e paqartë, megjithatë. Nuk e dimë nëse ajo e kishte fjalën rreth kohës se kur do të kemi lajme të reja për këto pajisje, apo se kёto tё fundit do t’i kemi në duar nga fundi i këtij viti.

Daydream e Google është një platformë për Android N e realitetit virtual. Të mërkurën Google tha se do të përfshinte mbështetjen për aplikacione të ndryshme të Google, gjithashtu se do të ofronte akses në VR nga gjigandët HBO, CNN, Hulu dhe Netflix.

Gjatë fjalimit të mbajtur të mërkurën, ndryshe nga ajo çfarë më parë kishte deklaruar kompania, nuk bëri një prezantim të setit të pajisjes VR. Ajo që dimë është vetëm një dizajn, mbi të cilin prodhuesit si Huawei mund të bazohen si pikë referimi për pajisjet aktuale.

 

/Mashable

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale