Google do t'a transformojë Toronton në qytetin më futurist të botës

Google do t’a transformojë Toronton në qytetin më futurist të botës


Qytetet që po mendojnë se si të ndërtojnë të ardhmen, duhet t’i hedhin sytë nga Toronto.

Dy vite më parë, Google krijoi një startup të quajtur Sidewalk Labs për të “përshpejtuar inovacionin në qytetet në mbarë botën.”

Këtë të martë, Sidewalk Labs dhe qyteti i Torontos njoftoi se ata do të transformojnë një pjesë të ujësjellësit të kryeqytetit.

Projekti i quajtur Sidewalk Toronto, do të kombinojë teknologjinë me dizajnin inovativ për të krijuar një qendër e cila është shtëpia e njerëzve dhe kompanive.

“Ky projekt,” tha kryeministri Kanadez Justin Trudeau gjatë një konference për shtyp, “do të bëhet model për të gjitha qytetet në mbarë botën.”

Sidewalk Labs u krijua nga Google nw vitin 2015, mw pas u shpërnda si një degë. Zëvendëskryetari i bashkisë së New York City, Dan Doctoroff është CEO i kompanisë.

“Ne kemi një mundësi,” tha Doctoroff gjatë një prezantimi, “për të ridefinuar rrënjësisht mënyrën sesi mund të jetë jeta urbane.”

Ndërkohë që kompania ka hulumtuar lokacione për projektin vitin e kaluar, Doctoroff shkruajti se ai e parashikon qytetin e së ardhmes duke ofruar Wi-Fi falas për të gjithë, duke u mbështetur në energji të qëndrueshme, sisteme të plehrave të automatizuara dhe duke u pajisur me makina që drejtohen vet. Këto inovacione, tha ai, mund të reduktojnë emetimet e gazrave me dy të tretat dhe të shpëtojnë banorët një orë çdo ditë, kryesisht falë përmirësimeve të transportit.

Ata gjithashtu do të mundësojnë më shumë hapësira të gjelbërta, shkroi ai, pasi makinat autonome do të kërkojnë më pak korsi rrugësh dhe hapësira parkimi.

“Me kalimin e kohës,” tha Doctoroff gjatë konferencës, “ne besojmë se Sidewalk Toronto mund t’i tregojë botës se si t’a bëjë më të lirë jetesën në qytete, më të përshtatshme, më të shëndetshme, më të gjelbër, më të drejtë dhe ndoshta edhe më emocionuese. Dhe mund të krijojë kushte për njerëzit, kompanitë, startupet dhe organizatat lokale, duke e bërë Toronto-n qendër globale të industrisë së re në kryqëzimin e qyteteve dhe teknologjive “.

Projekti do të zhvillohet në një zonë në juglindje të Torontos. Doctoroff thotë se shpresa është që me kalimin e kohës të shtrihet në të gjithë ujërat lindore të qytetit.

/INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0