Google ngre alarmin. Ja 150 aplikacionet e dëmshme që duhet t'i fshini nga telefoni juaj - Business Magazine Albania

Google ngre alarmin. Ja 150 aplikacionet e dëmshme që duhet t’i fshini nga telefoni juaj

aplikacionet

Pavarësisht se çfarë pajisje po përdorni, duhet të jeni në vëzhgim për mashtrimet. Çdo email që merrni, mesazh që ju dërgon dikush ose aplikacion që shkarkoni mund të jetë i rrezikshëm. Ne nuk mund të kalojmë as një javë pa u shfaqur një kërcënim i ri dhe kjo javë është një koleksion i aplikacioneve të dëmshme Android në Google Play.

Kompania e softuerit të sigurisë kibernetike Avast ka raportuar javët e fundit për një fushatë mashtrimi të quajtur UltimaSMS. Sipas Avast, 151 aplikacione ishin pjesë e fushatës premium scam SMS. Këto aplikacione të rreme Android maskohen si mjete legjitime, nga redaktuesit e fotografive dhe filtrat e kamerës te lojërat dhe skanuesit e kodeve QR. Synimi i tyre është që t’i bëjnë viktimat të regjistrohen për shërbime të shtrenjta SMS. Gjithçka mund të ndodhë sa hap e mbyll sytë. Përpara se ta kuptoni, keni humbur para, të cilat mund të mos jeni në gjendje t’i rekuperoni.

Lexoni: WhatsApp do të fshijë llogarinë tuaj nëse keni të shkarkuara këto aplikacione

Aplikacione të rreme Android të shkarkuara nga miliona

Nëse instaloni një aplikacion UltimaSMS, ai do të kontrollojë menjëherë vendndodhjen, IMEI dhe numrin e telefonit tuaj për të kuptuar se cilin kod të zonës dhe gjuhë të përdorin për mashtrimin. Kur hapni aplikacionin, do të shihni një ekran në gjuhën tuaj që ju kërkon të shkruani numrin tuaj të telefonit dhe/ose adresën e emailit.

Pasi të shkruani informacionin, aplikacioni do t’ju regjistrojë për një shërbim SMS premium që mund të kushtojë mbi 40 dollarë në muaj. Në këtë pikë, aplikacioni do të shfaqë edhe më shumë opsione abonimi ose thjesht do të ndalojë së funksionuari. Më pas do të tarifoheni çdo javë nga shërbimi i mashtrimit.

Duhet thënë se kjo është një situatë jashtëzakonisht e rrezikshme. Ju mund të mendoni se jeni të sigurt ose jeni shumë të zgjuar për të rënë pas një aplikacioni mashtrimi si ky. Problemi është se kështu mendojnë të gjithë. Këto aplikacione mashtrimi janë një problem i madh që mund të prekë këdo. Sa vëmendje i kushtoni vërtet telefonit tuaj kur shkarkoni dhe instaloni një aplikacion të ri? Sa hap e mbyll sytë, mund të filloni të humbni para nga mashtrimet e rreme të aplikacioneve Android si këto. Është shumë e rëndësishme të qëndroni gjithmonë vigjilentë.

Ja pse njerëzit po shkarkojnë këto aplikacione të rreme Android në Google Play, siç shpjegon Avast:

Aplikacionet e zbuluara janë në thelb identike në strukturë, që do të thotë se e njëjta strukturë bazë e aplikacionit ripërdoret shumë herë. Këto kopje janë maskuar si aplikacione origjinale përmes profileve të aplikacioneve të ndërtuara mirë në Play Store. Profilet shfaqin foto tërheqëse dhe përshkrime tërheqëse të aplikacioneve së bashku me vlerësime të larta. Sidoqoftë, pas një inspektimi më të afërt, ato priren të kenë komente të shumta negative nga përdoruesit që i kanë identifikuar aplikacionet si mashtrime ose kanë rënë pre e mashtrimit.

Për më tepër, aplikacionet e rreme Android po reklamohen në Facebook, Instagram, TikTok dhe platforma të tjera. Këto rrjete të mediave sociale nuk mund të kapin gjithçka, kështu që ju takon juve të vlerësoni rrezikun përpara se të klikoni në një reklamë për një aplikacion tërheqës.

Përdoruesit e pajisjeve Android i kanë shkarkuar tashmë këto aplikacione më shumë se 10.5 milionë herë. Lajmi i mirë është se Google që atëherë ka ndaluar çdo aplikacion që ishte pjesë e kësaj fushate specifike.

Një listë e aplikacioneve të hequra nga Google Play store:

 • Ultima Keyboard 3D Pro
 • VideoMixer Editor Pro
 • FX Animate Editor Pro
 • Battery Animation Charge 2021
 • Dynamic HD & 4K Wallpapers
 • RGB Neon HD Keyboard Background
 • AppLock X FREE
 • NewVision Camera
 • Ultra Camera HD
 • Wi-Fi Password Unlock
 • Wi-Fi Around: All Wi-Fi and Hotspots Unlock
 • Colorful Call Screen & Phone Flash
 • Waterdrinker Reminder
 • GT Sports Racing Online
 • Magic Fonts and Keyboard 2021
 • All Language Photo and Voice Translator Al
 • Crime City: Revenge
 • Reface Ultra
 • Projector HD/AR Video Editor
 • LivePhoto Animator
 • Ludo Masterpiece Online
 • Mobile Scanner Pro: PDF Scanner App, Scan to PDF
 • Magic Mix Cut – Super Video Editor
 • Future Scanner FREE 2021
 • Pro Video Downloader 2021
 • AmazeTranslate
 • Football Masters 2021
 • New Body Shape Editor
 • Call Voice Recording 2.0
 • Pro Tuber Ad Blocker for Video
 • Fitness Ultimate 2021
 • Wallpaper XYZ Pro

Ju duhet të kontrolloni listën e plotë të aplikacioneve për t’u siguruar që nuk keni asnjë në telefonin tuaj. Nëse gjeni ndonjë nga aplikacionet nga ajo listë në telefonin tuaj, fshijini ato menjëherë.

Lexoni: Korea e Jugut do të frenojë dominimin e Google dhe Apple në dyqanin e aplikacioneve

Aplikacione të tjera të rrezikshme

Është e vetëkuptueshme që aplikacionet e mashtrimit gjithmonë do të hyjnë në Play Store. Masat mbrojtëse të Google nuk janë aq të sigurta sa në iOS App Store, madje edhe App Store ka problemet e veta. Megjithatë, ne shohim probleme si kjo mjaft rregullisht në Play Store, kështu që përdoruesit e Android duhet të jenë të kujdesshëm.

/bgr

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0