Korea e Jugut do të frenojë dominimin e Google dhe Apple në dyqanin e aplikacioneve - Business Magazine Albania

Korea e Jugut do të frenojë dominimin e Google dhe Apple në dyqanin e aplikacioneve

Google dhe Apple

Korea e Jugut ka të ngjarë të ndalojë Google dhe Apple të kërkojnë nga zhvilluesit e programeve kompjuterike që të përdorin sistemet e tyre të pagesave, duke i ndaluar ata në mënyrë efektive nga tarifimi i komisioneve për blerjet brenda aplikacionit, ndalimet e para të tilla në kompanitë e teknologjisë nga një ekonomi e madhe.

Një ndryshim i Aktit të Biznesit të Telekomunikacionit, i quajtur “Ligji Anti-Google”, që synon operatorët e app store me pozicione dominuese në treg, po konsiderohet nga ligjvënësit në Korenë e Jugut.

Në një deklaratë, Apple tha se ligji “do t’i vërë përdoruesit që blejnë mallra dixhitale nga burime të tjera në rrezik mashtrimi, minojnë mbrojtjen e tyre të privatësisë, e bëjnë të vështirë menaxhimin e blerjeve të tyre.”

Prodhuesi i iPhone tha se “besimi i përdoruesve në blerjet e App Store do të ulet si rezultat i këtij propozimi – duke çuar në më pak mundësi për mbi 482,000 zhvilluesit e regjistruar në Kore që kanë fituar më shumë se 88.55 trilionë KRW deri më tani me Apple.”

Adam Hodge, zëdhënës i zyrës së Përfaqësuesit të Tregtisë në SHBA, tha se zyrtarët amerikanë po shqyrtonin ende se si të balanconin pikëpamjet e kompanive të teknologjisë amerikane me shtytjen e administratës Biden për të rritur konkurrencën në industri.

“Ne po angazhojmë një sërë aktorësh për të mbledhur fakte pasi legjislacioni konsiderohet në Kore, duke njohur nevojën për të bërë dallimin midis diskriminimit kundër kompanive amerikane dhe promovimit të konkurrencës,” tha Hodge.

Lexoni: Facebook, Spotify dhe Epic Games qortojnë Apple për tarifën e App Store

Apple dhe Google janë përballur me kritika globale, sepse kërkojnë që zhvilluesit e softuerit që përdorin dyqanet e tyre të aplikacioneve të përdorin sisteme të pagesave brenda aplikacionit që ngarkojnë komisione deri në 30% për blerjet brenda aplikacionit.

“Për aplikacionet e lojërave, Google ka detyruar zhvilluesit e aplikacioneve të përdorin sistemin e tyre të pagesave dhe dëshiron të zgjerojë politikën e saj në aplikacione të tjera si muzika ose webtoon,” tha Kwon Se-hwa, një menaxher i përgjithshëm në Kore Internet Corporations Association, një grup jofitimprurës që përfaqëson firmat koreane të IT.

“Nëse fatura e re bëhet ligj, zhvilluesit do të kenë mundësi të përdorin sisteme të tjera të pavarura pagesash,” tha Kwon.

Naomi Wilson, zv. presidente e politikës për Azinë në Këshillin e Industrisë së Teknologjisë së Informacionit, një grup tregtar që përfshin Apple dhe Google, tha se legjislacioni do të shkelte angazhimet tregtare shumëpalëshe dhe dypalëshe të Koresë së Jugut.

“Nëse miratohet, ligji do të paraqesë sfida si për zhvilluesit e aplikacioneve ashtu edhe për dyqanet e aplikacioneve që kërkojnë të bëjnë biznes në tregun korean,” tha ajo, duke u kërkuar ligjvënësve koreanë të rishqyrtojnë detyrimet për tregjet e aplikacioneve dhe të sigurohen që ato të mos ndikojnë në mënyrë disproporcionale në kompanitë amerikane.

Bashkimi Europian vitin e kaluar propozoi Aktin e Tregjeve Dixhitale, duke synuar komisionet e app store. Rregullat janë krijuar për të prekur kompanitë e mëdha, por disa ligjvënës europianë janë në favor të shtrëngimit të tyre për të synuar në mënyrë specifike gjigantët e teknologjisë amerikane, raportoi Reuters në qershor.

Në fillim të këtij muaji në Shtetet e Bashkuara, një treshe dypartiake senatorësh prezantoi një projekt-ligj që do të frenonte dyqanet e aplikacioneve të kompanive për të cilat ata thanë se ushtrojnë shumë kontroll të tregut, përfshirë Apple dhe Google.

Në Korenë e Jugut, tregu vendas i prodhuesit të telefonave Android Samsung Electronics Co Ltd (005930.KS), Google Play Store fitoi të ardhura prej gati 6 trilionë won (5.15 miliardë dollarë) në vitin 2019, sipas një raporti qeveritar të botuar vitin e kaluar.

Në fillim të këtij viti, Google tha se do të ulte tarifën e shërbimit që ngarkon zhvilluesit në dyqanin e saj të aplikacioneve nga 30% në 15% në 1 milion dollarët e parë që fitojnë në të ardhura në një vit. Apple ka bërë lëvizje të ngjashme.

Edhe për Apple, komisionet nga blerjet brenda aplikacionit janë një pjesë kryesore e biznesit të tij të shërbimeve prej 53.8 miliardë dollarë dhe janë një shpenzim i madh për disa zhvillues të aplikacioneve.

Në maj, një padi antitrust, e ngritur nga krijuesi i lojës së njohur Fortnite kundër Apple, zbuloi se krijuesi i lojës i pagoi 100 milionë dollarë komisione Apple-it për dy vjet.

/reuters

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0