Google, Apple e Microsoft mund të blihen si një “cikërrimë” nga fondi i princit arab?!!


Arabia Saudite është duke u përgatitur për fundin e epokës së naftës, duke krijuar një fond investimesh prej dy trilionë dollarëve, fond ky që do të jetë më i madhi në botë. Fondi i Investimeve Publike (PIF) iniciohet nga Princi Mohammad bin Salman Al Saud.

Arabia Saudite, si eksportuesi më i madh i naftës së papërpunuar në botë, këmbëngul se do të ngrijë prodhimin e naftës, nëse prodhuesit të tjerë të rëndësishëm – përfshirë Iranin – marrin masa të ngjashme, transmeton Telegrafi.

“Ajo që mbetet tani është për të shpërndarë investimet”, tha princi 30-vjeçar për Bloomberg, nga kompleksi mbretëror dhe kryeqyteti i Mbretërisë, Riadi. “Pra, brenda 20 viteve do të jemi ekonomi që nuk varet vetëm nga nafta”.

Për 80 vite, qëkur është zbuluar nafta në Arabinë Saudite, tashmё ky shtet ka plane tjera. Një nga hapat e parë do të jetë shitja e aksioneve në kompaninë Aramco që do ta transformojë gjigandin e naftës në një “konglomerat industrial”. Kjo do të ndodhë më 2017-n.

Nëse plani shkon si duhet, fondi do të jetë aq i madh sa që mund të blejë katër kompanitë më të mëdha në botë – Apple, Google, Microsoft dhe Berkshire Hathaway – e të mbesin ende shuma enorme të parave.

“Ky do të jetë fondi më i madh në botë”, thotë princi. “Kjo shpejt do të ndodhë kur Aramco del në publik”.

“Nëse të gjitha shtetet pajtohen të ngrijnë prodhimin e naftës, edhe ne jemi të gatshëm për këtë”, thekson ai.

 

/Telegrafi

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale