Gjuhët më të mira të programimit për të mësuar në 2021 - Business Magazine Albania

Gjuhët më të mira të programimit për të mësuar në 2021

gjuhet e programimit

Gjuhët për të programuar janë gjithnjë në zhvillim, si çdo fushë tjetër profesionale. Disa teknologji bëhen më të vlerësuarat, disa humbin vlerën e tyre dhe nuk është më praktike të kaloni kohën duke i mësuar ato. Për një fillestar të teknologjisë që përpiqet të mësojë programim, mund të jetë paksa e komplikuar të kuptojë se cilën teknologji të zgjedhë. Por në këtë artikull po ndajmë me ju disa këshilla për gjuhët më të njohura të programimit.

Lexoni: “Mëso Falas”/ Gjërat që duhen të dini për gjuhën e trupit në një intervistë pune

Java

Platforma: Web, Mobile, Desktop

Kjo është një nga gjuhët kryesore të programimit në botë. Java u krijua në 1995 dhe tani është në pronësi të gjigandit global të teknologjisë Oracle. Është një gjuhë e orientuar ndaj objektit që përdoret gjerësisht virtualisht kudo. Kjo është teknologjia për aplikacione të mëdha në nivelin e ndërmarrjeve. Është shumë e sigurtë dhe shumë e strukturuar. Java përdoret gjerësisht nga korporatat e mëdha IT, duke përfshirë Google, Amazon dhe Twitter. Njohuritë e kodimit Java kanë qenë shumë të kërkuara për disa vite me radhë dhe akoma janë edhe sot.

Python

Platforma: Web, Desktop

Ekzistojnë tre gjëra thelbësore që e bëjnë Python një teknologji super të kërkuar për t’u mësuar. Së pari, është falas dhe open-source. Së dyti, është i lexueshëm që e bën atë një nga gjuhët më të lehta të programimit për të mësuar. Dhe së treti, kjo është teknologjia prapa fushave të shumë kërkuara të Shkencës së të Dhënave dhe Machine Learning. Mungesa e aftësive dhe profesionistëve këtu është shumë e lartë. Për më tepër, Python ka module të fuqishme për aplikacione të bazuara në GUI që është mjaft i dobishëm për projekte të ngarkuara vizualisht.

Kotlin

Platforma: Web, Mobile, Desktop, Server

Kotlin është një gjuhë relativisht e re programimi. Për herë të parë u publikua zyrtarisht në 2016 dhe është si një vëlla i vogël i Java. Por do të thosha se ka ende një rrugë të gjatë për të bërë. Kotlin përdoret gjerësisht për zhvillimin në Android. Dhe ka suport të madh nga Google. Por është një histori e kohëve të fundit, kështu që disa mjete që Java tashmë ka, duhet rikrijuar për Kotlin. Sidoqoftë, disa kompani të mëdha si Coursera ose Pinterest preferojnë Kotlin mbi çdo gjë tjetër. Një fillestar mund ta konsiderojë Kotlin paksa të komplikuar. Por nëse mësoni Java në fillim dhe më pas provoni aftësitë tuaja me Kotlin, do të bëheni zhvillues shumë i mirë.

Swift

Platforma: Mobile (aplikacione iOS dhe macOS, posaçërisht)

Kjo gjuhë programimi është një pasardhëse e njohur e Objective-C, teknologjia prapa botës së Apple. Kompania publikoi Swift në 2014, ashtu si Kotlin është një gjuhë relativisht e re e kodimit, por tashmë shumë e kërkuar. Gjigantët e teknologjisë si WordPress, SoundCloud ose Mozilla FireFox përdorin Swift për aplikacionet e tyre iOS. Swift u bë gjuha zyrtare për zhvillimin në iOS dhe macOS.

C#

Platforma: aplikacionet e programeve mobile dhe enterprise

Kjo është një gjuhë programimi me një histori dhe reputacion. Është një opsion për të shkuar për zhvillimin e Windows dhe gjithçka bazuar në platformën .NET. Është krijuar nga Microsoft dhe është ende një nga teknologjitë më të mira ndonjëherë për zhvillimin e nivelit enterprise. Por jo vetëm kaq! C# përdoret gjithashtu në motorin e lojës Unity, i cili nga ana e tij është një mjedis i lartë zhvillimi për industrinë e lojrave.

Lexoni: Kursori.org një platformë në gjuhën Shqipe për të mësuar programim

Ka shumë mundësi që një fillestar të mësojë programim. Si dhe ka qindra gjuhë kodimi për të filluar. Por në këtë artikull ju sjellim teknologjitë më të vlerësuara në botë dhe ato mbeten në këtë mënyrë për vite me radhë.

Nëse tashmë keni aftësi kodimi, mund të rifreskoni njohuritë ose të filloni të mësoni teknologji të re. Çfarëdo që të zgjidhni, e rëndësishme është që në fakt t’i kushtoni kohë të rregullt mësimit. Dhe kërkoni ndihmë kur keni nevojë për të. Në një moment të caktuar, do ta gjeni veten duke koduar lehtësisht dhe pa mundim.

/medium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0