“Mëso Falas”/ Gjërat që duhen të dini për gjuhën e trupit në një intervistë pune - Business Magazine Albania

“Mëso Falas”/ Gjërat që duhen të dini për gjuhën e trupit në një intervistë pune

Mëso Falas” është një start-up i vetëfinancuar në fushën e edukimit, që ka nisur prej katër muajsh punën me video falas nëpërmes tre kategorive kryesore: Tutoriale, Tips & Tricks dhe Soft Skills. Platforma që ky start-up operon momentalisht është Youtube, duke informuar audiencën në rrjete sociale si Facebook, LinkedIn dhe Instagram. Qëllimi i “Mëso Falas” është që të ofrojë një platformë edukimi falas për të gjithë. Pavarësisht se platforma të ngjashme ekzistojnë në gjuhën angleze, në gjuhën shqipe është e vështirë të gjesh video lehtësisht të aksesueshme, profesionale dhe falas për të gjithë. “Mëso Falas” synon të arrijë audiencë të gjerë në të gjitha trojet shqiptare dhe për këdo person shqipfolës në botë. Iniciativa që forcojnë lokalitetet janë patjetër në dobi të së mirës së përgjithshme në nivel global.

Gjërat që duhen të dini për gjuhën e trupit në një intervistë pune

Studimet e fundit shkencore kanë treguar që vetëm 7% e të gjithë komunikimit tonë janë fjalë, ndërsa përçimi i informacionit ndërkohë që komunikojmë mbetet në dorën e tonalitetit të zërit dhe gjuhës së trupit, ku kjo e fundit zë më shumë se 55% të totalit. Mëso Falas ka përgatitur një video se si mund të mësojmë ta përdorim gjuhën e trupit në dobishmërinë tonë ndërkohë që bëjmë një intervistë për punë.

LEXO: Graphic Design si një mjet i rëndësishëm komunikimi

Videoja është fokusuar në aspekte të gjuhës së trupit si:

– Shtrëngimi i duarve – nuk duhet të jepni shenja dominance apo nënshtrimi.

– Postura – përgjatë intervistës për punë postura duhet të tregojë se jeni të hapur për bashkëpunim dhe se keni vetëbesim.

– Qetësia – rregulloni frymëmarrjen tuaj dhe bëni lëvizje që tregojnë qetësi.

– Gjestikulacioni – mbajtja e duarve, lëvizja e tyre, prekja e shpeshtë e vetes, etj ndikojnë shumë në transmetimin e informacionit.

– Imitimi – jo si një përqeshje, por më shumë si një përshtatje me intervistuesin.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0