“Mëso Falas”/ Gjërat që duhen të dini për gjuhën e trupit në një intervistë pune - Business Magazine Albania

“Mëso Falas”/ Gjërat që duhen të dini për gjuhën e trupit në një intervistë pune

Mëso Falas” është një start-up i vetëfinancuar në fushën e edukimit, që ka nisur prej katër muajsh punën me video falas nëpërmes tre kategorive kryesore: Tutoriale, Tips & Tricks dhe Soft Skills. Platforma që ky start-up operon momentalisht është Youtube, duke informuar audiencën në rrjete sociale si Facebook, LinkedIn dhe Instagram. Qëllimi i “Mëso Falas” është që të ofrojë një platformë edukimi falas për të gjithë. Pavarësisht se platforma të ngjashme ekzistojnë në gjuhën angleze, në gjuhën shqipe është e vështirë të gjesh video lehtësisht të aksesueshme, profesionale dhe falas për të gjithë. “Mëso Falas” synon të arrijë audiencë të gjerë në të gjitha trojet shqiptare dhe për këdo person shqipfolës në botë. Iniciativa që forcojnë lokalitetet janë patjetër në dobi të së mirës së përgjithshme në nivel global.

Gjërat që duhen të dini për gjuhën e trupit në një intervistë pune

Studimet e fundit shkencore kanë treguar që vetëm 7% e të gjithë komunikimit tonë janë fjalë, ndërsa përçimi i informacionit ndërkohë që komunikojmë mbetet në dorën e tonalitetit të zërit dhe gjuhës së trupit, ku kjo e fundit zë më shumë se 55% të totalit. Mëso Falas ka përgatitur një video se si mund të mësojmë ta përdorim gjuhën e trupit në dobishmërinë tonë ndërkohë që bëjmë një intervistë për punë.

LEXO: Graphic Design si një mjet i rëndësishëm komunikimi

Videoja është fokusuar në aspekte të gjuhës së trupit si:

– Shtrëngimi i duarve – nuk duhet të jepni shenja dominance apo nënshtrimi.

– Postura – përgjatë intervistës për punë postura duhet të tregojë se jeni të hapur për bashkëpunim dhe se keni vetëbesim.

– Qetësia – rregulloni frymëmarrjen tuaj dhe bëni lëvizje që tregojnë qetësi.

– Gjestikulacioni – mbajtja e duarve, lëvizja e tyre, prekja e shpeshtë e vetes, etj ndikojnë shumë në transmetimin e informacionit.

– Imitimi – jo si një përqeshje, por më shumë si një përshtatje me intervistuesin.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0