“Mëso Falas”/ Graphic Design si një mjet i rëndësishëm komunikimi

Mëso Falas” është një start-up i vetëfinancuar në fushën e edukimit, që ka nisur prej katër muajsh punën me video falas nëpërmes tre kategorive kryesore: Tutoriale, Tips & Tricks dhe Soft Skills. Platforma që ky start-up operon momentalisht është Youtube, duke informuar audiencën në rrjete sociale si Facebook, LinkedIn dhe Instagram. Qëllimi i “Mëso Falas” është që të ofrojë një platformë edukimi falas për të gjithë. Pavarësisht se platforma të ngjashme ekzistojnë në gjuhën angleze, në gjuhën shqipe është e vështirë të gjesh video lehtësisht të aksesueshme, profesionale dhe falas për të gjithë. “Mëso Falas” synon të arrijë audiencë të gjerë në të gjitha trojet shqiptare dhe për këdo person shqipfolës në botë. Iniciativa që forcojnë lokalitetet janë patjetër në dobi të së mirës së përgjithshme në nivel global.

“Graphic Design” si një mjet i rëndësishëm komunikimi

Graphic Design është një mjet i rëndësishëm që nxit komunikimin me njerëzit e tjerë apo kompanitë. Shërben për të shprehur ide në një mënyrë estetike përveçse efektive. Në kohët e sotme është një mjet i nevojshëm, i rëndësishëm dhe i domosdoshëm pasi jetojmë në një botë, kultura e së cilës po transferohet virtualisht, p.sh njerëzit e kanë më të lehtë të kuptojnë një koncept përmes një infografike, sesa të lexojnë një paragraf tekst për të.

Platforma e edukimit online “Mëso Falas” ofron në kuadër të seksionit të “Tutoriale” mini kurse falas për personat që e shohin të rëndësishme dhe dëshirojnë të aftësohen në këtë disiplinë, që po kërkohet sot më shumë se çdo kohë tjetër. Këto mini-kurse ofrohen nga një prej themeluesve të “Mëso Falas”, Olsi Xhaferaj, i cili ka më shumë se 5 vite eksperiencë në fushën e Graphic Design dhe më gjerë.

Në video tutorialin e sotëm, të quajtur “Efekti Double Exposure në Photoshop” prezantohet efekti i ekspozimit të dyfishtë, një efekt surrealist i cili bazohet në teknikën autentike të ekspozimit të shumëfishtë të përdorur nga Fotografët, ku dy fotografi janë ekspozuar mbi të njëjtin film për të përzier dy imazhe së bashku. Kjo teknike e Photoshop ka gjetur përdorim në postera filmash, reklama televizive apo foto kolazhe artistike.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale