Gjoba 5 miliardë dollarëshe ndaj Facebook-ut e bën Mark Zuckerberg-un më të pasur - Business Magazine Albania

Gjoba 5 miliardë dollarëshe ndaj Facebook-ut e bën Mark Zuckerberg-un më të pasur


Çmimi i aksioneve të Facebook-ut u rrit pasi u dënua me një gjobë rekord prej 5 miliard dollarëve nga Komisioni Federal i Tregtisë, për shkelje të ndryshme të privatësisë.

Qeveria e Shteteve të Bashkuara kaloi muaj duke u përpjekur të caktonte një dënim për listën e gjatë të sjelljeve të këqija të Facebook-ut lidhur me privatësinë, dhe veprimi më i mirë që mund të bënte ishte aq i dobët saqë aksionet e Facebook-ut u rritën.

Nga disa perspektiva të tjera, kjo gjobë prej 5 miliardë dollarësh sigurisht që është një punë e madhe; gjoba më e madhe në historinë e KFT-së, shumë më e madhe se gjoba prej 22 milionë dollarëve kundrejt Google në 2012. 5 miliardë dollarë janë shumë para. Por kur bëhet fjalë për Facebook, është ende shumë e vogël: Facebook kishte përfituar 15 miliardë dollarë të ardhura vetëm në tremujorin e fundit të këtij viti dhe 22 miliardë dollarë vitin e kaluar.

Gjoba më e madhe e KFT-së në histori në thelb vlen sa një muaj në të ardhurat e Facebook-ut dhe kompania bëri një punë aq të mirë në paralajmërimin e investitorëve saqë çmimi i aksioneve u rrit.

GJOBA MË E MADHE NË HISTORI TË SHTETEVE TË BASHKUARA E RRITI VLERËN ZUCKERBERG-UT

Çfarë mësimi mund të marrim nga kjo?

Në të vërtetë ky është problemi më i madh këtu: gjobat dhe ndëshkimet janë efektive vetëm kur ato shkaktojnë pasoja negative për sjellje të këqija. Por Facebook që nga skandali Camridge Analytica, (për të cilën u dënua me këtë gjobë) nuk ka bërë asgjë tjetër përveç sjelljes së keqe, për të cilën bile edhe po shpërblehet nga tregu.

Asnjë nga gjobat dhe kushtet që i vihen Faceook-ut nga KFT nuk do të ndikojë në biznesin fitimprurës të reklamave të Facebook-ut.

Dhe siç thotë Peter Kafka, Facebook do t’a paguajë gjobën dhe do të vazhdojnë me punën, sidomos tani që është duke krijuar një kripto-monedhë të re në mbarë botën.

TheVerge

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0