Gjithçka që duhet të dini për pastrimin e lëkurës - Business Magazine Albania

Gjithçka që duhet të dini për pastrimin e lëkurës

Përkujdesje

Jo të gjitha aknet krijohen të barabarta dhe mund të shfaqen për çdo numër arsyesh (dhe shpesh në kohën më të papërshtatshme). Nuk është gjithmonë e lehtë të deshifrosh se çfarë lloj defekti është, pse është shfaqur papritur dhe si ta trajtosh atë më mirë.

Nuk ka rëndësi nëse jeni një entuziast i kujdesit të lëkurës me një rutinë të përpunuar prej 10 hapash gjatë natës, apo një minimalist që mbështetet në një listë të reduktuar fort të produkteve të besueshme.

Një konsulent i mjekësisë së përgjithshme dhe mjek ekspert i estetikës, Dr Ifeoma Ejikeme, shpjegon se çfarë është pastrimi i lëkurës, si ta dallojmë atë nga një shpërthim i zakonshëm dhe si ta trajtojmë atë. Për të lexuar më shumë lexoni intervistën në vijim.

Çfarë është pastrimi i lëkurës?

“Pastrimi i lëkurës ndodh kur një produkt ose proces përshpejton qarkullimin e qelizave të lëkurës, duke çuar në komedone të vogla të hapura ose të mbyllura që zakonisht shfaqen si pika të bardha në lëkurë.”

Çfarë e shkakton pastrimin e lëkurës?

“Pastrimi i lëkurës nuk është një emër që do ta shihni në revistat shkencore, por është i njohur mirë në praktikën klinike. Zakonisht do të shihni terma si ‘lezionet inflamatore’ ose ‘aknet inflamatore’ të lidhura me përbërës që rrisin qarkullimin e lëkurës. Përbërësit si retinoidet, AHA, BHA, PHA, peeling kimik dhe madje edhe lazer mund ta nxisin lëkurën të pastrohet.”

Sa zgjat pastrimi i lëkurës?

“Mund të zgjasë nga katër ditë deri në gjashtë javë, por mesatarisht, mund të prisni që të ndodhë për rreth dy javë.”

A është pastrimi i lëkurës një gjë e mirë?

“Pastrimi nuk është as i mirë as i keq. Mund të ndodhë pas përdorimit të produkteve të shkëlqyera, por, po aq shpesh, ndodh edhe kur pengesa e lëkurës komprometohet përpara se të filloni me një produkt ose trajtim. Rreziku i pastrimit mund të reduktohet nëse fillimisht riparoni funksionin e barrierës, më pas filloni ngadalë trajtimin, ose fusni produktin.”

Si e dallojmë pastrimin e lëkurës nga plasaritjet?

“Shpërthimet dhe pastrimi i lëkurës janë një vazhdimësi e njëra-tjetrës. Me një shpërthim, fillimisht ka një pore të bllokuar e cila bëhet e përflakur, duke çuar në komedone të hapura ose të mbyllura. Me pastrimin, ky proces përshpejtohet dhe zakonisht ka një nxitës si një produkt ose trajtim i ri. Nëse vazhdoni me produktin ose trajtimin, mund të prisni që lëkura juaj të përmirësohet.”

Si të trajtoni pastrimin e lëkurës

“Nëse pengesa e lëkurës komprometohet kur shihni pastrim, atëherë filloni përbërësit që ndihmojnë në riparimin e barrierave, të tilla si ceramidet dhe acidi hialuronik në një formulim jo komedogjen. Nëse jeni duke përdorur një trajtim ose produkt, vazhdoni me një qasje më të ngadaltë.”

Pastrimi i lëkurës bën që lëkura të duket e pabarabartë. Cilat janë produktet më të mira për të lëmuar lëkurën?

“Është e rëndësishme të mos jeni agresiv kur shihni pastrim dhe të kuptoni se mund të jetë pjesë përbërëse e marrjes së rezultateve më të mira për lëkurën tuaj. Kur ndodh, trajtojeni lëkurën me butësi, mos u përpiqni të zgjidhni ose hiqni papulat sepse kjo mund t’i përkeqësojë gjërat. Në vend të kësaj, rishikoni produktet; ngadalësoni përdorimin e tyre nëse lëkura juaj është e thatë dhe e shtrënguar; hidratoni lëkurën me një pastrues të butë, siç është  pastrues hidratues i CeraVe, ose një pastrues salicilik me përqindje të ulët, si dhe hidratues jokomedogjenë. 

vogue.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0