Gjithçka që duhet të dini për aplikacionin që ju bën të dukeni më të vjetër


Me siguri këtë javë ju i keni parë miqtë tuaj të postojnë fotografi të çuditshme për veten e tyre, por duke u dukur shumë më të vjetër. Ata përdorën një aplikacion të quajtur FaceApp, që nëpërmjet inteligjencës artificiale mund t’ju sugjerojë se si do të dukeni 40 ose 50 vjet më vonë.

Çfarë është FaceApp?

FaceApp është një aplikacion mobil, i disponueshëm për t’u instaluar në Apple Store dhe në Google Play për Android. Duke përdorur inteligjencën artificiale, aplikacioni krijon transformime reale të fytyrave duke përdorur filtra dhe veçori të ndryshme. Aplikacioni është vlerësuar pothuajse 200,000 herë në App Store, dhe përmban një vlerësim 4.7.

FaceApp u bë i famshëm për herë të parë më 2017, por me shumë përditësime që nga ajo kohë, teknologjia është bërë edhe më realiste, duke fituar shumë popullaritet. Versioni i lirë i aplikacionit ofron një zgjedhje të kufizuar të filtrave, por mos u shqetësoni, ajo çka ju duhet për t’u dukur më të moshuar është në dispozicion falas. Ju gjithashtu keni mundësi për të ndryshuar fytyrën tuaj, duke përfshirë ndryshimin e gojës në një buzëqeshje, ndryshimin e ngjyrës së flokëve dhe ndryshimin e gjinisë.

Ju gjithashtu keni mundësi për t’u dukur më të ri, por për disa arsye kjo veçori nuk është aq reale dhe zbavitëse për t’u përdorur. Ndoshta sepse ne tashmë e dimë se si dukeshim kur ishim më të rinj.

Si funksionon FaceApp?

FaceApp u zhvillua nga një ekip i vogël nga Saint-Petersburg, Rusi.

“Ne kemi zhvilluar një teknologji të re që përdor rrjete neurore, e cila mund të shtojë një buzëqeshje, të ndryshojë gjininë dhe moshën, ose thjesht t’ju bëjë më tërheqës”, tha themeluesi dhe Drejtori Ekzekutiv Yaroslav Goncharov për TechCrunch.

Goncharov shpjegon se fakti që FaceApp është kaq realist, e diferencon atë prej konkurrencës..

“Ajo çka na bën unikë është realizmi në foto,” tha ai. “Pas aplikimit të një filtri, fotografia juaj mbetet origjinale. Aplikacionet e tjera me dashje ndryshojnë një foto për t’u dukur më këndshëm, por pastaj i humbet origjinaliteti.”

Ju mund të bëni një foto përmes kamerës së aplikacionit, ose të merrni një nga fotografitë tuaja ekzistuese. Megjithatë, për arsye sigurie, jini të kujdesshëm me çdo aplikacion që kërkon qasje në galerinë tuaj personale. FaceApp, ashtu si shumica e aplikacioneve, ka një faqe të privatësisë që shpjegon mënyrën se si ata e përdorin përmbajtjen e përdoruesit. Aty, aplikacioni pranon se “mund të ndajnë përmbajtjen e përdoruesit dhe informacionin tuaj me bizneset që janë legalisht pjesë e të njëjtit grup të kompanive ku bën pjesë FaceApp”.

Kjo është normale për shumë aplikacione, por nëse ju pengon, atëherë mund t’a shkarkoni vetëm për pak dhe pastaj mund ta fshini atë kur të keni përfunduar.

Polemikat e FaceApp

Aktualisht, ekziston edhe një filtër “Hollivudi”. Ne nuk jemi mjaft të sigurt se çfarë është, por Mashable raportoi se në vitin 2017 ishte një filtër “interesant “, që mori famë, kur përdoruesit vunë re se aplikacioni ndriçonte lëkurën e njerëzve si një mënyrë për t’i bërë ata më “tërheqës”.

NewsWeek

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale