Gjigantët e teknologjisë vënë bast se rrjetet optike të gjeneratës së ardhshme do të reduktojnë ndikimin e AI-së në klimë, duke ndihmuar tranzicionin 6G - Business Magazine Albania

Gjigantët e teknologjisë vënë bast se rrjetet optike të gjeneratës së ardhshme do të reduktojnë ndikimin e AI-së në klimë, duke ndihmuar tranzicionin 6G

Teknologji

Disa nga firmat më të mëdha të teknologjisë në botë po mbështesin një lloj të ri rrjeti telekomunikacioni, i cili sipas tyre do të ndihmojë në reduktimin e konsumit të përgjithshëm të energjisë të aplikacioneve të inteligjencës artificiale të uritur për të dhëna dhe do të përshpejtojë kalimin në internetin celular të gjeneratës së ardhshme 6G.

Të pëlqyerit e Microsoft, Google, Intel dhe Sony po mbështesin nismën pak të njohur të referuar si Forumi Global i IOWN, një kolektiv mbarëbotëror i hipershkallëzuesve të reve, grupeve të telekomit dhe prodhuesve të çipave. Këto kompani synojnë vendosjen e plotë të një rrjeti “all-photonic” (fotonik), ose APN deri në vitin 2030.

Çfarë janë rrjetet fotonike? 

Forumi Global i IOWN është një grup global që synon të zhvillojë standarde teknike për rrjetet all-photonic. Dhjetra firma të mëdha të teknologjisë janë nënshkruar si mbështetëse. Ato përfshijnë kompani si Microsoft dhe Google, të cilat janë pas dy prej platformave më të mëdha publike të cloud. Firmat telefonike si NTT, Ericsson dhe Nokia janë gjithashtu anëtarët kryesorë të grupit. Prodhuesit e çipave luajnë gjithashtu një rol kyç, me Intel dhe SK Hynix si anëtarë. Rrjetet fotonike, me pak fjalë, janë rrjete që përdorin dritën dhe jo impulset elektrike për të dhënë të dhëna. Kjo qasje pritet të rezultojë në konsum shumë më të ulët të energjisë për transmetimin e të dhënave në mbarë botën.

Aktualisht, përdorimi i energjisë është një problem i madh në industrinë e teknologjisë. Miratimi i shpejtë i e-commerce, mediave të transmetimit në internet dhe mjeteve të produktivitetit në vendin e punës, veçanërisht gjatë pandemisë Covid-19, i ka detyruar kompanitë të rivlerësojnë infrastrukturën e tyre të rrjetit dhe të eksplorojnë mënyra të reja të shpërndarjes së të dhënave.

Cili është qëllimi? 

Qëllimi është të lehtësohet tendosja në rrjetet aktuale të telekomit, e cila pritet të përkeqësohet në vitet e ardhshme mes rritjes së vazhdueshme të adoptimit dixhital dhe kërkesës për AI, veçanërisht AI gjeneruese.

“Trafiku celular po rritet çdo ditë e më shumë. Ekziston nevoja për të përdorur me efikasitet spektrin e radios dhe fuqinë”, tha Katsuhiko Kawazoe, kryetare e Forumit Global të IOWN.

“Teknologjia IOWN lejon operatorët të optimizojnë përdorimin e spektrit dhe fuqisë në rrjetet celulare në kohë reale në varësi të rrethanave”, shtoi Kawazoe.

“Teknologjitë e IOWN do të na lejojnë të fikemi për rrethana të caktuara në rrjet”, shpjegoi Gonzalo Camarillo, kreu i komponentëve të zbatimit në Ericsson dhe kryetar i komitetit drejtues të marketingut në Forumin Global të IOWN.

Reduktimi i ndikimit të AI-së në klimë

Modelet e mëdha të gjuhëve, si ai që qëndron pas ChatGPT të OpenAI, kërkojnë sasi të mëdha të dhënash trajnimi dhe çipa të fuqishëm grafikë të quajtur GPU. Por, kjo i kushton një kosto të madhe klimës. Masahisa Kawashima, drejtor i teknologjisë IOWN në NTT Corporation dhe kryetar i grupit të punës së teknologjisë në Forumin Global të IOWN, tha se rrjetet fotonike mund t’i bëjnë qendrat më të vogla të të dhënave shumë më të fuqishme.

“Qendrat e të dhënave po bëhen gjithnjë e më të mëdha dhe qendrat e të dhënave në shkallë të lartë janë një luftë për reduktimin e karbonit të shoqërive. Shumë qendra të dhënash janë shumë të përqendruara në një zonë të vogël dhe kjo po shkakton një kërkesë të madhe energjie për atë zonë. Por, nëse përdoret IOWN APN, mund t’i bëjë përdoruesit të vendosin qendra të dhënash në një zonë të gjerë”, tha Kawashima.

“Secila prej qendrave të të dhënave në këtë rrjet do t’i ngjante një qendre të dhënash “hiper shkallë”, edhe nëse është e mesme. AI është bërë qendra e konkurrencës për shumë industri, përfshirë automobilat dhe farmaceutikët. Shumë ndërmarrje janë të interesuara të operojnë infrastrukturat e tyre GPU”, shtoi Kawashima. Zhvilluesit e modeleve të AI mund të përdorin infrastrukturën e përbashkët GPU në zona më të vogla për të zhvilluar modelet e tyre të AI.

Për çfarë do të përdoret teknologjia e IOWN? 

Forumi Global IOWN po eksploron disa raste përdorimi për rrjetet fotonike me partnerët e tij. Njëra është që bankat të përdorin teknologjinë IOWN në infrastrukturën e tyre mbështetëse. Bankat mund të operojnë dy qendra të veçanta të të dhënave të vendosura në site të ndryshme dhe më pas të kopjojnë të dhënat e tyre në të dy faqet, tha Kawashima. Kjo do t’i ndihmonte ata të “arrinin elasticitet” në infrastrukturën e tyre, shtoi ai. Bankat dhe firmat e tjera të shërbimeve financiare duhet të dërgojnë të dhëna mbrapa dhe me radhë me një ritëm të shpejtë për të siguruar konsistencën e shërbimeve të tyre dhe për t’u siguruar që transaksionet të përpunohen pa probleme, qofshin ato depozita, tërheqje ose transferta bankare.

Një rast tjetër përdorimi është transmetimi i mediave. Platformat moderne të transmetimit të sotëm, si Netflix dhe Amazon Prime, përdorin sasi të mëdha të dhënash për të lehtësuar ofrimin e filmave dhe shfaqjeve televizive në renë kompjuterike. Me IOWN, qëllimi është qëky të bëhet një proces më pak intensiv të energjisë, duke rritur njëkohësisht kapacitetin e të dhënave që mund të dërgohen nëpër rrjete dhe duke ulur vonesën.

Mund të ndihmojë gjithashtu tranzicionin 6G 

Teknologjitë IOWN pritet të nxisin kalimin në 6G, gjenerata e ardhshme e rrjeteve celulare përtej 5G . 

Kawashima i NTT tha se teknologjia e rrjetit optik mund ta bëjë më pak të kushtueshme për operatorët e telekomit vendosjen e antenave 6G. Ai gjithashtu mund t’u mundësojë atyre të ndajnë kullat e tyre të radios për optimizim më efikas të rrjetit. 

“Për të vendosur antenat, ne kemi nevojë për fibër optike për të lidhur antenat me qendrat e të dhënave të radios. Pra, nëse përdorim një IOWN APN për të lidhur antenat me stacionet bazë, atëherë ndoshta mund të zvogëlojmë koston e vendosjes së antenës”, shpjegoi Kawashima. 

“APN-të do të lejojnë operatorët e rrjetit celular të ndajnë kullat e radios. Kjo sepse, me 5G dhe 6G, “shumë operatorë janë të shqetësuar për investimet e mëdha në vendosjen e antenave”, shtoi ai. 

Teknologjia IOWN është ende në fazat e hershme të zhvillimit. Do të kalojnë disa vite përpara se rrjetet fotonike të kenë vërtetë një ndikim në industri. Për momentin, Forumi Global i IOWN po punon drejt arritjes së qëllimeve të tij kryesore deri në vitin 2030. Forumi synon aplikimet komerciale të teknologjisë në botën reale deri në këtë vit.

cnbc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0