Gjigandi i tregtisë elektronike, Alibaba rrit shitjet gjatë periudhës së COVID

Gjigandi i tregtisë elektronike, Alibaba rrit shitjet gjatë periudhës së COVID-19

Alibaba

Gjigandi kinez i tregtisë elektronike Alibaba tha se ka pasur një “rikuperim të qëndrueshëm” që nga marsi, por paralajmëroi që rruga për një rikthim ekonomik mbetet e pasigurt.

Shitjet e firmës u rritën 22% në tre mujorin e parë deri në 31 mars, megjithë kufizimet për shkak të koronavirusit.

Fitimi ishte më i lartë se sa pritej, i nxitur nga kërkesa për produkte ushqimore dhe elektronike. Zinxhiri i shpërndarjes së produkteve dhe humbjet e investimeve ndikuan në rezultatet e saj në përgjithësi. Qeveria kineze tha këtë javë se nuk do të vendosë një objektiv të rritjes ekonomike. Kjo është hera e parë që nuk ka pranuar ta bëjë këtë që nga viti 1990.

Lexoni: Si të merrni vendime të zgjuara gjatë një periudhe kaosi?

Shumë kompani globale gjithashtu kanë hedhur poshtë parashikimet ekonomike për vitin e ardhshëm, duke përmendur pasigurinë për shkak të pandemisë.

Alibaba, e cila drejton një nga grupet më të mëdha në botë të dyqaneve dhe faqeve të mediave digjitale, paralajmëroi gjithashtu pasigurinë ekonomike. Kompania u tha investitorëve se priste rritje të të ardhurave prej rreth 27% gjatë 12 muajve të ardhshëm, krahasuar me 35% në një vit më parë.

Lexoni: Netflix do të anulojë automatikisht llogaritë joaktive

“Megjithëse pandemia ka ndikuar negativisht në shumicën e bizneseve tona vendase të tregtisë, duke filluar nga fundi i janarit, ne kemi parë rimëkëmbje të qëndrueshme që nga marsi,” tha drejtori zyrtar i financave të Alibaba, Maggie Wu.

BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0