Gjermania i dërgon Kinës faturë 149 miliardë euro për “dëmet e koronavirusit”

Gjermania i dërgon Kinës faturë 149 miliardë euro për “dëmet e koronavirusit”


Gjermania mund të trondisë Kinën me një faturë të mundshme rreth dëmit të shkaktuar nga Covid. Ajo mund t’i bashkohet nismës së Britanisë së Madhe, Francës dhe Sh.B.A-së në një “sulm” të pazakontë ndak Pekinit. Gazeta Bild shfaqi zemërimin e saj ndaj Pekinit sa i takon pandemisë globale dhe madje ka përllogaritur një faturë prej 149 miliardë euro.

Sipas Bild, Kina i detyrohet Gjermanisë 149 miliardë euro dëmshpërblim prej ndikimit dhe pasojave që solli dhe po sjell Covid-19. Këto zhvillime vijnë pas akuzave se Pekini ka mbuluar shkallën e krizës së shkaktuar nga koronavirusi, në një kohë kur burimi i shpërthimit mbetet një mister.

Lexo: DPT: Paketa e ndihmës financiare nr.2 , njihuni me mënyrën e aplikimit

Të shtunën, Donald Trump paralajmëroi se Kina do të përballet me pasoja nëse ajo rezulton “me vetëdije përgjegjëse” për lëshimin e pandemisë së koronavirusit. Presidenti Trump u tha gazetarëve:

“Koronavirusi mund të ishte ndaluar në Kinë, por tani e gjithë bota po vuan”.

Burimi: Express

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0