Furia e  Alphabet në teknologjinë AI ndikon në skenën e startup-eve, ndërkohë CapitalG merr investim 100 milionë $ në AlphaSense - Business Magazine Albania

Furia e  Alphabet në teknologjinë AI ndikon në skenën e startup-eve, ndërkohë CapitalG merr investim 100 milionë $ në AlphaSense

CapitalG i Alphabet merr një raund financimi prej 100 milionë dollarësh në AlphaSense, në një vlerësim prej 1.8 miliardë dollarësh.

AlphaSense konkurron me kompanitë e të dhënave financiare si Bloomberg dhe FactSet.

Paratë, do të ndihmojnë AlphaSense të përfshijë modele të mëdha gjuhësore në produktet e saj.

Investimi i madh i Google në inteligjencën artificiale dhe bumi i fundit në inteligjencën artificiale gjeneruese nuk përfundon me produktet e tij për prodhimin vendas. Kompania mëmë, Alphabet, është gjithashtu duke investuar para në botën e startup-eve.

Dega e kapitalit sipërmarrës në Alphabet, CapitalG, tha për CNBC se sapo udhëhoqi një investim prej 100 milionë dollarësh në firmën e të dhënave të korporatës AlphaSense, duke e vlerësuar kompaninë në 1.8 miliardë dollarë. AlphaSense konkurron me kompani si FactSet dhe Bloomberg në ofrimin e të dhënave për bizneset që mund të ndihmojnë në  informimin e strategjive të korporatave dhe investimeve.

Lexo: Telefonat do të zbulojnë tërmetet në të ardhmen

Raundi i financimit, i shpallur të martën, pason muajt e rritjes së zhurmës rreth AI gjeneruese, veçanërisht ChatGPT e OpenAI dhe mjeteve të tjera gjeneruese të tekstit, që përdorin modele të mëdha gjuhësore, ose LLM, për të ofruar përgjigje kreative dhe të sofistikuara për pyetjet e përdoruesve. Në shkurt, Google prezantoi një teknologji të quajtur Bard, e cila do të integrohet me motorin dominues të kërkimit të kompanisë dhe me  produkte të tjera.

CEO i AlphaSense, Jack Kokko, tha se AlphaSense po punon për një veçori produkti,  që do të përmbledhë automatikisht dokumentet financiare për klientët, në mënyrë që ata të mund të mbledhin më lehtë pikat kryesore. Përmbledhja ka qenë prej kohësh një detyrë sfiduese për softuerin e AI, por është përmirësuar dukshëm me ndihmën e LLM-ve.

Kokko themeloi AlphaSense në vitin 2011. Financimi i fundit është i njëjtë, duke ndjekur nje investim prej 225 milionë dollarësh në qershor, që u drejtua nga Goldman Sachs dhe Viking Global Investors. Në atë raund, vlerësimi u dyfishua nga një financim i vitit 2021 që u drejtua nga të njëjtët investitorë.

Inteligjenca artificiale gjeneruese nuk ishte një pikë diskutimi në dy raundet e mëparshme, sepse termi nuk ishte futur ende në fjalorin popullor. Në njoftimin e saj për shtyp vitin e kaluar, AlphaSense tha se platforma e saj përdor “teknologji të kërkimit të pronësisë” të mundësuar nga AI dhe përpunimi i gjuhës natyrore për të “nxjerrë njohuri relevante nga burime të pafundme të  përmbajtjes publike dhe private”.

Që nga fundi i vitit 2021, financimi i teknologjisë është ulur së bashku me një rënie në vlerësimet e kompanive publike dhe një ngrirje të tregut të IPO. Inteligjenca artificiale gjeneruese ka qenë pika e vetme e ndritur këtë vit, duke u bërë shpresa e vetme në disa segmente. Në mars, një startup 2-vjeçar, me të ardhura paraprake, i quajtur Character.AI, i cili u themelua nga dy ish-punonjës të Google, mblodhi 150 milionë dollarë me një vlerësim prej 1 miliard dollarësh, në një raund të udhëhequr nga Andreessen Horowitz.

AlphaSense është shumë më para, pasi ka tejkaluar tashmë 100 milionë dollarë të ardhura vjetore të përsëritura në 2022. Kokko tha se kapitali i ri do të shkojë drejt punësimit të shitësve të tjerë, ndërsa kompania përgatitet të dalë publikisht kur ekonomia të stabilizohet. Ai tha se paratë do të ndihmojnë gjithashtu AlphaSense të përmirësojë teknologjinë e saj, duke përfituar nga përparimet në AI gjeneruese.

James Luo, një partner i CapitalG, tha se një pjesë e tërheqjes e përdorimit të LLM-ve nga AlphaSense, është se ato mund ta bëjë produktin bazë më tërheqës për klientët jashtë shërbimeve tradicionale financiare. Shitësit, për shembull, mund të tërhiqen nga përdorimi i një produkti si AlphaSense nëse ndërfaqja do të ishte më intuitive.

“Këta janë njerëzit që përdorin “Kërkimin në Google” për t’u përpjekur të gjejnë çdo pjesë të informacionit, por ata nuk kanë qasje në shumë përmbajtje me burime dhe autorë te saktë,” tha Luo për përdoruesit e rinj të mundshëm. “Nëse nuk punoni në atë botë, keni nevojë për diçka që e bën shumë më të lehtë për ju të kuptoni atë informacion.”

Megjithatë, LLM-të e ditëve moderne vuajnë nga një fenomen që studiuesit e AI e quajnë “Halucinacion”, duke iu referuar tendencës që softueri të gjenerojë përgjigje të pasakta.

Kokko tha se AlphaSense po punon në teknika për të siguruar që teknologjia e saj të krijojë përmbledhje të sakta me shënime në fund të faqes , në mënyrë që njerëzit të dinë burimet e informacionit. Ai nuk pranoi të identifikonte LLM-të specifike që AlphaSense planifikon të inkorporojë, por ai tha se kompania po teston pothuajse çdo model kryesor që është aktualisht në dispozicion. Kompanitë e teknologjisë duke përfshirë Alphabet dhe Meta si dhe startups si OpenAI dhe Cohere kanë zhvilluar LLM.

CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0