Fondi amerikan GIP merr përsipër projektet e erës në det të hapur në Rumani - Business Magazine Albania

Fondi amerikan GIP merr përsipër projektet e erës në det të hapur në Rumani

Fondi amerikan i investimeve në infrastrukturë Global Infrastructure Partners (GIP), me aktive nën menaxhim prej 81 miliardë dollarësh, po blen në bazë të një marrëveshjeje globale projektet fillestare të erës në det të hapur të grupit gjerman WPD në Rumani, njofton Romania Insider.
GIP do të blejë 100% të aksioneve të divizionit WPD Offshore, portofoli i të cilit përfshin aksione në 5 projekte në funksionim dhe në ndërtim në Gjermani, Francë dhe Tajvan, si dhe më shumë se 30 GW të projekteve të erës në det të hapur në faza të ndryshme të zhvillimit në një nivel global.

Në fillim të vitit, WPD Offshore njoftoi se u bë kompania e parë në Rumani që aplikoi zyrtarisht për zhvillimin e projekteve të energjisë së erës në Detin e Zi.
Lexo: Nis fluturimin avioni i parë i pasagjerëve, tërësisht elektrik

WPD Offshore ngriti në Rumani kompanitë WPD Offshore Black Sea 1 dhe WPD Offshore Black Sea 2. Projektet e Detit të Zi 1 (500 MW) dhe Detit të Zi 2 (afërsisht 1.4 GW) do të zhvillohen dhe ndërtohen në brigjet e Detit të Zi.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0