Financat shqiptare nën “kontrollin” e femrave

Financat shqiptare nën “kontrollin” e femrave


Financat publike tashmë janë tërësisht nën “kontrollin” e femrave, të cilat do të përballen me një sërë sfidash të mëdha gjatë vitit në vijim.

Aktualisht, Ministria e Financave dhe Ekonomisë, drejtohet nga ministrja Anila Denaj dhe 4 zëvendësministre.

Belinda Ikonomi ka “bastionin” e tatimeve dhe doganave, Dajna Sorensen mbulon fushën e punësimit, ndërsa Vasilika Vjero e emëruar së fundmi, sipas logjikës mesa duket do të pozicionohet në krahun e biznesit duke qenë se është e familjarizuar më ketë sektor dhe Adela Xhemali, po ashtu e emëruar së fundmi do të mbulojë politikat më makro dhe kryesisht ato që lidhen me borxhin publik.

Lexo këtu: Zef Preçi: Konferenca e Donatorëve, pritet ndikim në rritjen ekonomike

Por cilat janë sfidat kryesore të drejtuesve të financave për këtë vit? E para është rritja e të ardhurave, duke qenë se ishin dobësia kryesore e vitit që lam pas, dhe rrjedhimisht edhe rritja ekonomike, pasi rezultoi shumë poshtë objektivave të vendosura.

Sfida e dytë është implementimi me sukses i projektit të fiskalizmit, një projekt madhor që do të prekë të gjitha bizneset në vend. Sfida e tretë lidhet me emetimin me sukses të Eurobondit të katërt, i cili parashikohet në muajin Maj.

Ndërsa një tjetër sfidë e madhe është përballimi i kostove ekstra që mund të dalin nga procesi i rindërtimit, pas tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit dhe ruajtja e deficitit buxhetor dhe borxhit publik në parametrat e përcaktuara.

Cilat do të jenë rezultatet dhe me cilën normë suksesi mbetet ende për tu parë , por ky vit pashmangshmërisht përfaqëson një sfidë të madhe për financat publike.

SCAN

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0