Ferrari rikthehet në pistë, pilotët do të zhvillojnë xhiro testuese

Ferrari

Pas një shkëputje nga pistat, për shkak të pandemisë, Ferrari do të rikthehet sot në pistën e Mugellos, ku dy pilotët Sebastian Vettel e Carles Lecrerc do të zhvillojnë disa xhiro testuese para fillimit të kampionatit, i parashikuar në datën 5 korrik në Austri.

Pilotët do të drejtojnë makinën SF71H, që është përdorur në sezonin e vitit 2018. Duke qenë se bëhet fjalë vetëm për disa xhiro kontrolli, kohët e vendosura nga të dy pilotët nuk do të jenë shumë të rëndësishme.

Lexoni: Formula 1 u zhvillua online, shpallet kampioni i ri

Një ndër qëllimet kryesore të testimeve është vënia në praktike e protokollit të masave anti covid për garat. Sezoni po afron dhe të dy pilotët duhet të jenë gati pasi do kenë një luftë të fortë me “Mercedez”.

Më shumë se kushdo triumfin e dëshiron Sebastian Vettel, i cili sezonin e ardhshëm nuk do jetë më pjesë e Ferrarit dhe kërkon ta mbyllë me nder aventurën e tij.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale