Formula 1 u zhvillua online, shpallet kampioni i ri

Formula 1

George Russell është kampioni i ri i Formula 1 virtuale. Turneu i zhvilluar në mënyrë elektronike për shkak të mungesës së garave të vërteta, ka shpallur si fitues pilotin e Williams, i cili tashmë, pas titullit në çmimet virtuale kërkon titullin në garat reale.

22-vjeçari nuk arriti të grumbullojë asnjë pikë të vetme në edicionin e shkuar të Formula 1, por në garat online ishte fantastik, ku me fitimin e garës së fundit, atë të Kanadasë, arriti të korrë 4 fitore radhazi.

“Ka qenë e shkëlqyer. Na ka argëtuar dhe na ka mbajtur në ritëm, kjo është e sigurt. Të kesh mundësi për të garuar kundër të gjithëve është një gjë e mirë. Jam i kënaqur që morëm rezultatet pozitive”, tregoi Rusell pas “titullit” virtual.

Lexoni: Norvegjia pezullon aplikacionin për ndjekjen e kontakteve COVID-19

Tashmë britaniku shkon me petkun e kampionit në sezonin e vërtetë të Formula 1 dhe rivalët duhet ta marrin seriozisht potencialin e tij. Kjo për shkak se Russell la pas tij edhe dy rivalët e tij në garat reale, Alex Albon dhe Esteban Gutierrezin. Gara e transmetuar në platformat dixhitale të Formula 1 u zhvillua në ditën kur do të ishte organizuar gara e shtyrë e Montrealit.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale