Familjet shqiptare shpenzuan më pak për ushqime në 2019

Familjet shqiptare shpenzuan më pak për ushqime në 2019

Familjet shqiptare

Familjet shqiptare zgjodhën që në vitin 2019 të shpenzojnë më shumë para për pushime dhe veshje, duke reduktuar shpenzimet për ushqime. Ndërkohë, sa i përket shpenzimeve mesatare sipas qarqeve, Tirana e Korça kryesojnë listën duke lënë në fund Elbasanin e Dibrën.

Shpenzimet mesatare për familjet shqiptare janë rritur në 82 mijë lekë në muaj, nga 77 mijë e 800 që ishin në vitin 2018. Anketa e buxhetit të familjeve zbulon se shqiptarët gjatë vitit 2019 zgjodhën të shpenzojnë për pushime dhe veshje, ndërsa reduktuan shpenzimet për shportën ushqimore.

Konkretisht, rritja më e madhe vihet re në zërin e argëtimit, mbi 50%, si dhe në veshje apo pije alkoolike e duhan, ndërsa pesha tek ushqimet në shpenzimet mujore të shqiptarëve ka rënë lehtë, nga rreth 44%, në rreth 41% në vitin 2019. Në rënie kanë shkuar edhe shpenzimet për transportin, çka mund të përkthehet në reduktim të përdorimit të mjeteve personale duke kursyer për karburant, riparim apo edhe bileta.

Sipas Institutit të Statistikave, në vitin 2019, shpenzimet mesatare mujore për konsum për 771 600 familje rezultojnë të jenë 63,5 miliardë lekë. 

Sa i përket shpenzimeve për familje sipas qarqeve, Tirana dhe Korça kishin shpenzimet më të larta vitin që lamë pas. Korça, madje doli mbi Durrësin, për nivelin e lartë të jetesës, kjo pasi Durrësi mori goditjen e rëndë nga tërmeti i 26 nëntorit.

Ndërkohë, anketa zbulon se rajonet që kishin shpenzimet më të ulëta në vend, ishin Kukësi, Elbasani e Dibra.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0