Facebook teston nje menyre te re per dergimin e mesazheve - Business Magazine Albania

Facebook teston nje menyre te re per dergimin e mesazheve


Facebook po ju sjell ndermend njerezve se ata munden dhe se duhet t’ju dergojne mesazhe miqve nepermjet insertimit te nje ikone qe identifikon status e chat-it ne faqen kryesore, pikerisht ne pjesen e publikimit te lajmeve.
 
Kompania e ka testuar kete gje me punonjesit e saj duke i nxitur ata te dergojne mesazhe ndaj miqve te tyre on line, nderkohe qe disponueshmeria ne chat identifikohej nepermjet pikes me ngjyre jeshile, e quajtur zyrtarisht “pika e prezences”, e cila do te paraqitet ne krah te statusit te perditesuar ne faqen kryesore te Facebook-ut.
 
Ky opsion i shtuar do te mundesoje fillimin e bisedes nepermjet klikimit te pikes jeshile. Aktualisht opsioni po testohet vetem per versionin e kompjutereve desktop.
 
Mesazhi qe Facebook do te percjelle tek perdoruesit eshte shume i qarte: Mos harroni t’ju dergoni mesazhe miqve. Ata jane on line dhe te disponueshem.
 
Sigurisht interesi kryesor i kompanise ne zhvillimin e metejshem te ketij produkti ka te beje me nevojen e biznesit per te mbajtur anetaret e vet te lidhur.
Gjithashtu kjo do te ndihmonte Facebook te rifitonte vemendjen e adoleshenteve, e cila mesa duket eshte e perqendruar tek aplikacionet e pavarura te mesazheve qe po behen gjithnje e me teper te famshme. (PCWorld Albanian)
 
 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0