Facebook përsëri në gjykatë! Çfarë ka bërë këtë herë? - Business Magazine Albania

Facebook përsëri në gjykatë! Çfarë ka bërë këtë herë?


Gjykata e Apelit në Amerikë të Enjten hodhi poshtë përpjekjen e Facebook për të rrëzuar një padi që pretendon se mblidhte në mënyrë të paligjshme dhe ruante të dhëna biometrike për miliona përdorues pa pëlqimin e tyre.

Vendimi 3-0 nga Gjykata e Apelit në San Francisko mbi teknologjinë e njohjes së fytyrës në Facebook ekspozon kompaninë në miliarda dollarë dëme të mundshme për përdoruesit e Illinois që ngritën çështjen.

Lexoni: Disfata poshtëruese e Facebook lëkund pushtetin e Mark Zuckerberg-ut si asnjëherë më parë

Erdhi ndërsa kompania përballet me kritika nga ligjvënësit dhe rregullatorët mbi praktikat e saj të privatësisë. Muajin e kaluar, Facebook pranoi të paguante një vlerë prej 5 miliardë dollarësh gjobë për shkak të shkeljeve të rregullave të privatësisë.

“Këto të dhëna biometrike janë aq sensitive sa nëse komprometohen, thjesht nuk ka më kthim pas,” tha Shawn Williams, avokat i paditësve, në një intervistë. “Nuk është si një kartë e Sigurimeve Shoqërore ose një numër llogarie ku mund të ndryshosh numrin. Ti nuk mund të ndryshosh fytyrën.”

Facebook tha se po planifikon të apelojë. “Ne kemi çaktivizuar gjithmonë përdorimin tonë të teknologjisë së njohjes së fytyrës dhe se njerëzit mund ta ndezin ose fikin atë në çdo kohë,” tha një zëdhënës në një email.

Procedimi gjyqësor filloi në vitin 2015, kur përdoruesit e Illinois akuzuan Facebook për shkeljen e Aktit të Privatësisë së Informacionit Biometrik të këtij shteti në mbledhjen e të dhënave biometrike.

Facebook dyshohet se e realizoi këtë përmes funksionalitetit të tij “Suggestions Tag”, i cili lejoi përdoruesit të njohin miqtë e tyre në Facebook nga fotot e ngarkuara më parë.

Lexoni: Facebook është duke bërë eksperimente për të krijuar një pajisje që lexon mendjen tuaj

Duke shkruar për gjykatën e apelit, Gjykatësja e Qarkut, Sandra Ikuta tha se përdoruesit e Illinois mund të padisin si grup, duke hedhur poshtë argumentin e Facebook se pretendimet e tyre ishin unike dhe kërkonin padi individuale.

Ajo gjithashtu tha se ligji i Illinois në vitin 2008 kishte për qëllim të mbronte “interesat konkrete të individëve në privatësi” dhe përdorimi i supozuar i paautorizuar i një modeli të fytyrës në Facebook “ndikon në jetën private të një individi dhe interesat konkrete”.

Ligji biometrik i privatësisë së Illinois parashikon dëme prej 1.000$ për çdo shkelje nga pakujdesi dhe 5,000$ për çdo shkelje të qëllimshme ose të pamatur.

Williams, një partner në Robbins Geller Rudman & Dowd, tha se padia mund të përfshijë 7 milionë përdorues të Facebook.

Hetimi i FTC lindi nga zbulimi që Facebook kishte lejuar firmën britanike Cambridge Analytica të merrte informacionin personal të përdoruesve. Pagesa e një gjobe prej 5 miliardë dollarësh nga Facebook kërkon akoma miratimin e Departamentit të Drejtësisë të SHBA.

Padia: Patel et al v Facebook Inc, 9th U.S. Circuit Court of Appeals, No. 19-15982.

Lexoni: Bashkëthemeluesi i Facebook është në bisedime me qeverinë amerikane për të shkatërruar rrjetin social

burimi: Reuters

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0