Facebook përsëri në gjykatë! Çfarë ka bërë këtë herë?


Gjykata e Apelit në Amerikë të Enjten hodhi poshtë përpjekjen e Facebook për të rrëzuar një padi që pretendon se mblidhte në mënyrë të paligjshme dhe ruante të dhëna biometrike për miliona përdorues pa pëlqimin e tyre.

Vendimi 3-0 nga Gjykata e Apelit në San Francisko mbi teknologjinë e njohjes së fytyrës në Facebook ekspozon kompaninë në miliarda dollarë dëme të mundshme për përdoruesit e Illinois që ngritën çështjen.

Lexoni: Disfata poshtëruese e Facebook lëkund pushtetin e Mark Zuckerberg-ut si asnjëherë më parë

Erdhi ndërsa kompania përballet me kritika nga ligjvënësit dhe rregullatorët mbi praktikat e saj të privatësisë. Muajin e kaluar, Facebook pranoi të paguante një vlerë prej 5 miliardë dollarësh gjobë për shkak të shkeljeve të rregullave të privatësisë.

“Këto të dhëna biometrike janë aq sensitive sa nëse komprometohen, thjesht nuk ka më kthim pas,” tha Shawn Williams, avokat i paditësve, në një intervistë. “Nuk është si një kartë e Sigurimeve Shoqërore ose një numër llogarie ku mund të ndryshosh numrin. Ti nuk mund të ndryshosh fytyrën.”

Facebook tha se po planifikon të apelojë. “Ne kemi çaktivizuar gjithmonë përdorimin tonë të teknologjisë së njohjes së fytyrës dhe se njerëzit mund ta ndezin ose fikin atë në çdo kohë,” tha një zëdhënës në një email.

Procedimi gjyqësor filloi në vitin 2015, kur përdoruesit e Illinois akuzuan Facebook për shkeljen e Aktit të Privatësisë së Informacionit Biometrik të këtij shteti në mbledhjen e të dhënave biometrike.

Facebook dyshohet se e realizoi këtë përmes funksionalitetit të tij “Suggestions Tag”, i cili lejoi përdoruesit të njohin miqtë e tyre në Facebook nga fotot e ngarkuara më parë.

Lexoni: Facebook është duke bërë eksperimente për të krijuar një pajisje që lexon mendjen tuaj

Duke shkruar për gjykatën e apelit, Gjykatësja e Qarkut, Sandra Ikuta tha se përdoruesit e Illinois mund të padisin si grup, duke hedhur poshtë argumentin e Facebook se pretendimet e tyre ishin unike dhe kërkonin padi individuale.

Ajo gjithashtu tha se ligji i Illinois në vitin 2008 kishte për qëllim të mbronte “interesat konkrete të individëve në privatësi” dhe përdorimi i supozuar i paautorizuar i një modeli të fytyrës në Facebook “ndikon në jetën private të një individi dhe interesat konkrete”.

Ligji biometrik i privatësisë së Illinois parashikon dëme prej 1.000$ për çdo shkelje nga pakujdesi dhe 5,000$ për çdo shkelje të qëllimshme ose të pamatur.

Williams, një partner në Robbins Geller Rudman & Dowd, tha se padia mund të përfshijë 7 milionë përdorues të Facebook.

Hetimi i FTC lindi nga zbulimi që Facebook kishte lejuar firmën britanike Cambridge Analytica të merrte informacionin personal të përdoruesve. Pagesa e një gjobe prej 5 miliardë dollarësh nga Facebook kërkon akoma miratimin e Departamentit të Drejtësisë të SHBA.

Padia: Patel et al v Facebook Inc, 9th U.S. Circuit Court of Appeals, No. 19-15982.

Lexoni: Bashkëthemeluesi i Facebook është në bisedime me qeverinë amerikane për të shkatërruar rrjetin social

burimi: Reuters

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale