Eventet që nuk duhen humbur në Shtator 2019


Muaji Shtator vjen me një sërë eventesh emocionuese. Lexoni më poshtë për një listë të përgatitur  nga www.incity.al.
1.Capital T ‘Time Capsule’
Pas shumeë viteve në skenë, këngëtari i njohur dhe shumë i dashur për publikun, Capital T vjen me një koncert madhështor në Tiranë! Fjalët e Capital T: “Shumë vite që këndoj, shumë shtete e vende që performoj, dhe asnjëhere nuk u mblodhëm krejt bashkë me festu e me i këndu kangët e mia. Deri këtë 19 shtator, sigurisht. Ju pres krejtve n’Tiranë, për një koncert të paharrueshëm, përmasat e të cilit ky qytet nuk i ka përjetu deri më sot!”

Biletat i merrni online dhe fizikisht në: Pentagrami.al  ose  truekapo

SHQIPERI: Çdo pikë EasyPay, Te hyrja e Liqenit, ana e Gardës.
KOSOVE: Online Pentagrami.al  ose ne Çdo pikë Rave Travel MAQEDONI DHE KUDO TJETER.

2.“Nën Yjet E Tiranës” – Koncert recital nga Alban Skenderaj
Koncerti recital i rradhës nga ‘the one and only’, Alban Skenderaj do të mbahet në 27 SHTATOR, ora 20:30 ne Amfiteatrin e Tiranës, i cili për një natë do të shkrihet me qiellin për t’i bërë vend muzikës. Albani u shpreh: “Kam patur kohë të reflektoj dhe të përgatitem për t’a pasuruar këtë koncert me ngjyra të reja artistike duke filluar nga repertori, skenografia, orkestra e deri tek të ftuarit special. “Nën Yjet E Tiranës” do të jetë një koncert sa romantik e reflektues aq dhe energjik e shpërthyes! Bli biletën online: Pentagrami.al 

3.Panairi i Artizaneve

Artizanët e Prizrenit dhe të krahinave të ndryshme të Shqipërisë do të zhvendosen në Kalanë e Tiranës në një panair të përbashkët ne datat10, 11 dhe 12 Shtator. Aktiviteti ka për qëllim promovimin e vlerave kulturore përmes punimeve të tyre karakteristike. Një panoramë e bukur e mbushur me mjeshtëri dhe emocione!

4.VIZart International Biennial “Self-Portrait” 2019

VIZart & IWS Albania ju fton në Celjen Zyrtare të “Bienales Ndërkombëtare të “Vetë -Portretit “dhe “Bienales Nderkombetare te Akuarelit “ Edicioni i trete , që do zhvillohet në Muzeun Historik Kombëtar, në datën 20 Shtator ora 19:00.

Lexo: Je një sipërmarrës? Ja disa nga eventet që nuk duhet të humbasësh

5.TIIF 2019
Festivali më i rëndësishëm i kinematografisë në Shqipëri, ‘’Tirana International Film Festival 2019’’ hap dyert në edicionin e 17-të të tij. Eventi organizohet në Kinema Millenium, Kinema Agimi dhe Open Air Cinema, nga datat 23 – 29 Shtator.
Të gjithë ju që dëshironi të ndiqni eventet dhe filmat e jashtëzakonshëm të TIFF 2019 duhet të akreditohen në:Tirana Film Fest  
Per t’u akredituar tek website, ju duhet të zgjidhni opsionin ‘’FESTIVAL’’ tek rubrika ‘’Field of Interest’.
Deri në datën 19 Shtator akreditimi i plotë kushton 30 Euro.Pas datës 19 Shtator akreditimi i plotë kushton 50 Euro. Për studentët TIFF ofron 50% zbritje. Ndërsa për Median akreditimi është Falas. Ju mund t’a bëni pagesën cash në zyrën e TIIF: Rr. Andon Zako Cajupi, Nd.14, H14, Ap.1, Bllok, Tiranë. Ose në llogarinë PayPal: [email protected]

6.Koncert Recital – Merita Halili
“Lule t’bukra ka Tirona!”
Në dt. 27 dhe 28 Shtator 2019, ora 19:00, një koncert recital madhëstor në Pallatin e Kongreseve, rikthen pas më shumë se 20-vitesh në skenë, bilbilin e Shqipërisë së Mesme, këngëtaren Merita Halili. Me pjesëmarrjen e Ansamblit Popullor, përgatituni për aheng tironas! Biletat shiten tek sporteli i Pallatit të Kongreseve nga ora 10:00-20:00.
Çmimi 1000 lekë.

7.Jon Kraja “Brutal Elegance” Exhibition
Gallery 70 Contemporary Art is pleased to present a solo show exhibition of recent artworks in sculpture and painting by Jon Kraja.
The opening reception will take place at Gallery 70 Contemporary Art, Toptani Center , Ground Floor on September 12, 2019 between 19:00 – 21:00.

8.Noite Brasileira – Brazilian Night

On Thursday, 12th of September 2019, at 20:00 – 23:00, in “Der Biergarten” inside Rogner Hotel
we will celebrate the Independence Day of Brazil in a special night dedicated to their vibrant music and delicious culinary!
Special guests:
Eclesio Ramos &  Hot Club Tirana.

Lexo: Me Into Albania tani mund t’i rezervoni online eventet në Shqipëri

9.Voskopoja Mountain Running- The Wolf Trail 2nd Edition
On 15th of September 2019, The 2nd international Edition Voskopoja Mountain Running – The Wolf Trail will be held.
The race will take place in the touristic village of Voskopoja, 18km in Distance from Korca.

Running categories
1) Half Marathon, 10km and 5km
2)Participation fee: Eur 10

For more details visit our website or contact us via our email:

trailrunningalbania 
[email protected]

10.Theth Yoga Retreat<
1 year since last year’s Theth Yoga Retreat with Albanian Retreats and Momentum Yoga Flow. September 27-29th 2019 Tirana Yoga heads to one of our favorite places in Albania for some yoga, some hiking, and some fantastic mountain air! Theth is mesmerizing… and we are excited to share it with you! Contact Tirana Yoga with your email for full package details: https://www.instagram.com/lovetiranayoga/

InCity

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale