Je një sipërmarrës? Ja disa nga eventet që nuk duhet të humbasësh

Je një sipërmarrës? Ja disa nga eventet që nuk duhet të humbasësh


Data 20 nëntor është Dita e Sipërmarrjes në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, që konsiderohen si vendi që u bë nga sipërmarrësit. 

Kjo Ditë konceptohet si një festë në nderim të sipërmarrësve, vjen si e tillë nga viti 2010 dhe herë prezantohet si “National Entrepreneurs’ Day”, herë si “Women’s Entrepreneurship Day”.

Revista jonë ka në fokus sipërmarrjen, dhe jo më kot. Rritja ekonomike e vendit dhe hapja e vendeve të reja të punës, varet nga aftësia për të suportuar sipërmarrjen, e cila krijon kompani të reja, hap tregje të reja dhe bën që të lulëzojnë aftësi të reja.

Në kuadër të kësaj Dite, po ju njohim me disa nga eventet gjatë kësaj periudhe, që ti si sipërmarrës nuk duhet t’i humbasësh:

Samiti i Investimeve për Turizmin për herë të parë në Shqipëri

Ky Samit fokusohet në një nga sektorët më të zhvilluar të vendit tonë. Për herë të parë, në datë 27 Nëntor do të keni mundësinë të bëheni pjesë për të diskutuar sfidat dhe zhvillimet në sektorin e turizmit, të realizuar takime personale me Ministrinë e Turizmit dhe Mjedisit të Shqipërisë e për të takuar ekspertë kombëtar dhe ndërkombëtar.

Zgjidhje të TIK për Gratë Sipërmarrëse

Një event dedikuar grave që kanë guxuar të bëhen pjesë e të jenë të suksesshme në fushën e biznesit. BERZH organizon në Tiranë në datat 4-5 dhe 11-12 Dhjetor 2018 trajnimin me temë: “Zgjidhje të Teknologjisë së Informacionit dhe Komunikimit për Gratë Sipërmarrëse”. Mësoni si ta bëni TIK të punojë për ju dhe si të menaxhoni financat e biznesit tuaj.

“Forumi i Biznesit” për bizneset sllovene dhe shqiptare

Nesër, më datë 27 nëntor, ora 09:00, Dhoma e Tregëtisë dhe Industrisë Tiranë organizon “forumin e bashkëpunimit”. Sipërmarrës të të dy vendeve, Slloveni- Shqipëri, do të kenë mundësi të vendosin kontrata të reja bashkëpunimi.

Seminar për “Negociatat dhe Shitjet B2B”

Pjesa më e vështirë e një sipërmarrjeje është arritjea e negociatava, të cilat më pas sigurojnë promovimin dhe shitjen e produktit/shërbimit. Mësoni truket dhe startegji të fushës, në seminarin interaktiv nga Martin Giese.

Forumi Ekonomik i Tiranës: Ndryshimet për një rritje të qëndrueshme

Me mbi 24 folës të pëzgjedhur, kombëtar e ndërkombëtar, forumi do të krijojë mundësinë për të identifikuar dhe vlerësuar sfidat kryesore të rritjes, për të mësuar nga përvojat e politikave në vende të tjera, dhe për të identifikuar një kurs veprimi politikash drejt ekonomive më konkurruese dhe gjithëpërfshirëse në Shqipëri. Një reflektim mbi sfidat që po përballet Shqipëria dhe bota, në datë 7 Dhjetor.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0