Evente biznesi gjatë muajit shtator


Shtatori nis vrullshëm me punë dhe projekte të reja. Pasi keni bërë pushime edhe pas pushimeve, për tu relaksuar më mirë është koha t’i ktheheni realitetit dhe ditëve produktive.

Këto janë disa nga eventet gjatë muajit shtator ku nuk duhet të mungoni:

TEDxTirana 2018 – Lidhshmëria

Është viti i pestë që mbahet në Tiranë një nga eventet më të suksesshëm ndërkombëtarë. Nuk e ke ndjekur asnjëherë më parë? Më 15 shtator, pranë Qendrës Kulturore tek Katedralja Orthodokse, do të mbahet TEDxTirana 2018. Tema e përzgjedhur këtë vit do të jetë Connectivity apo Lidhshmëria.

A është e vërtetë se jemi më të lidhur tani sesa kemi qenë ndonjëherë? Si ka ndikuar kjo në ndërveprimin tonë njeri me njeri? Si e ka formësuar media sociale raportimin dhe gazetarinë siç e njohim? Cilat janë disa ndryshime të mëdha socio-kulturore që erdhën me revolucionin dixhital? Për këto pyetje dhe më shumë, mos humbisni eventin.

Global Woman: “Ti mund të ndryshosh botën”

Mirela Sula sjell konferencën “Ti mund të ndryshosh botën” në Tiranë. Është pikërisht eventi që ju duhet për të marrë veten nga pushimet. Një event energjik dhe motivues. Një konferencë dy ditore nga Global Woman që do të zhvillohet në datat 8 dhe 9 Shtator 2018, i ftuar special këtë vit është Dr. Ervin Laszlo, dy herë i nominuar për Çmimin Nobel për Paqen.

Ky event do të jetë një ndihmë për të gjithë ata, të cilët besojnë në vlerat femërore që ndajnë gratë dhe burrat, si dhe nevojën për ta bërë këtë botë më të barabartë, humane dhe të qëndrueshme.

Festivali i Inovacionit

Festivali i Inovacionit vjen në Tiranë në datat 18-20 Shtator. I pari i këtij lloji në rajonin tonë, ky event është për çdo biznes që operon në treg dhe ka një sfidë të përhershme për të ruajtur dhe mbrojtur një pozicion të caktuar në treg.

Bashkohuni për të promovuar dhe njohur praktikat më të mira, idetë dhe projektet e reja në Tiranë.

LibreOffice Conference 2018

LibreOffice Conference 2018 është një vend i mrekullueshëm për t’u takuar me përdoruesit, mbështetësit dhe programuesit e tjerë të LibreOffice! Këtë vit ky event do të mbahet në Tiranë më 25 shtator – 28 shtator 2018. Nëse dëshironi të bashkoheni, fillimisht sigurohuni që të regjistroheni: https://conference.libreoffice.org

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale