Etiopia fillon ndërtimin e rivalit lokal për Facebook - Business Magazine Albania

Etiopia fillon ndërtimin e rivalit lokal për Facebook

rivalit lokal

Etiopia ka filluar zhvillimin e platformës së saj të mediave sociale për të rivalizuar Facebook, Twitter dhe WhatsApp, megjithëse nuk planifikon të bllokojë shërbimet globale, ka thënë agjencia shtetërore e sigurisë së komunikimit.

Vitin e kaluar Etiopia është përfshirë nga një konflikt i armatosur midis qeverisë federale dhe Frontit të Çlirimit të Popullit Tigray (TPLF), i cili kontrollon rajonin Tigray në veri të vendit.

Përkrahësit e të dy palëve kanë zhvilluar një luftë paralele fjalësh në mediat sociale. Qeveria dëshiron që platforma e saj lokale të zëvendësojë Facebook, Twitter, WhatsApp dhe Zoom, tha Shumete Gizaw, drejtoresha e përgjithshme e Agjencisë së Sigurisë së Rrjetit të Informacionit (INSA).

Lexoni: Zgjidhja që udhëheq industrinë e rrjeteve informatike

Shumete akuzoi Facebook për fshirjen e postimeve dhe llogarive të përdoruesve që ajo tha se “përhapnin realitetin e vërtetë rreth Etiopisë”.

Grupet ndërkombëtare të të drejtave të njeriut kanë kritikuar qeverinë etiopiane për mbyllje të pashpjegueshme të shërbimeve të mediave sociale përfshirë Facebook dhe WhatsApp vitin e kaluar.

Zëdhënësja e Facebook-ut në Afrikë, Kezia Anim-Addo, nuk pranoi të komentonte mbi planet e Etiopisë dhe nuk iu përgjigj menjëherë pyetjeve në lidhje me akuzat e Shumete.

Etiopia, një vend me rreth 115 milionë banorë, ka rreth 6 milionë përdorues të Facebook, sipas Statista.

Në qershor, ditë para zgjedhjeve kombëtare, Facebook tha se kishte hequr një rrjet të llogarive të rreme në Etiopi duke synuar përdoruesit vendas që i lidhte me individë të lidhur me INSA, e cila është përgjegjëse për monitorimin e telekomunikacionit dhe internetit.

Shumete nuk pranoi të specifikonte një afat kohor, buxhet dhe detaje të tjera, por tha për Reuters: “Arsyetimi i zhvillimit të teknologjisë me kapacitet lokal është i qartë … Pse mendoni se Kina po përdor  WeChat?”

Ajo tha se Etiopia kishte ekspertizën lokale për të zhvilluar platformat dhe nuk do të punësonte të huaj për të ndihmuar.

Aplikacioni i mesazheve sociale WeChat është në pronësi të Tencent Holdings, e cila ka selinë e saj në Kinë. Përdorur gjerësisht në Kinë, WeChat konsiderohet të jetë një mjet i fortë nga autoritetet kineze për monitorimin e popullsisë së tij.

Autoritetet po punojnë në platformën për të zëvendësuar Facebook dhe Twitter, dhe tashmë ka përfunduar një provë e një platforme që së shpejti do të funksionojë për të zëvendësuar WhatsApp dhe Zoom.

/theguardian

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0