Elon Musk: “Tesla 2020 Roadster nuk do të ketë nevojë për çelës” » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 21/11/2019

Elon Musk: “Tesla 2020 Roadster nuk do të ketë nevojë për çelës”

Share
nga Anerola Torollari
Nën 21, 2019
Studied at Faculty of Science, Content Editor Biznesi at Business Magazine
lexo me teper >

Themeluesi dhe CEO i Tesla iu përgjigj një admiruesi në Twitter duke vënë në pah një tipar të Roadster të ardhshëm: pronarët “mbase nuk do të kenë nevojë fare për një çelës”.

Tesla Roadster i ri u zbulua në vitin 2017 dhe u vlerësua si një version i përmirësuar i Roadster origjinal të Tesla, i cili u prodhua midis viteve 2008 – 2012. Roadster i ri do të bëjë 0-60 mph në 1.9 sekonda, tha kompania dhe modeli i saj bazë do të fillojë nga një çmim prej 200,000 dollarë.

Lexoni: Tesla sfidon Volkswagen, Mercedes dhe BMW, hap fabrikën e parë në Gjermani

Nuk është e qartë nëse Musk ishte serioz në lidhje me pretendimin e tij se makina mund të mos kërkojë çelës, apo nëse çelësi do të zëvendësohet me një aplikacion ose ndonjë mënyrë tjetër identifikimi të shoferit. Musk më parë ka përfolur tipare të tjera të Tesla në Twitter – ai në tetor ka thënë se Tesla e ardhshme mund të lejojë shoferët të përshtasin borinë e makinës së tyre, duke e zëvendësuar atë me tinguj të tjerë.

Roadster i ri fillimisht pritej të mbërrinte në vitin 2020, por Musk ka lënë të kuptohet se mund të vijë më vonë – ai Tweeted në Shtator se Model S tjetër do të hyjë në prodhim në fund të vitit 2020 dhe se Roadster i ardhshëm do të “vijë më vonë”.

burimi: BI

Subscribe në kanalin tonë në YouTube