Elon Musk pret që Neuralink të testojë implantet e çipit të trurit te pacientët në 6 muaj - Business Magazine Albania

Elon Musk pret që Neuralink të testojë implantet e çipit të trurit te pacientët në 6 muaj

Elon Musk pret që një çip truri me madhësinë e një monedhe i zhvilluar nga kompania e tij Neuralink të fillojë provat klinike tek njerëzit në gjashtë muaj pasi kompania humbi afatet kohore të mëparshme të përcaktuara nga CEO miliarder.

Neuralink po zhvillon çipa të trurit që thotë se mund t’u mundësojë pacientëve me aftësi të kufizuara të lëvizin dhe të komunikojnë përsëri dhe Musk pretendon se do të synojë gjithashtu rivendosjen e shikimit.

Me bazë në Zonën e Gjirit të San Franciskos dhe Austin, Teksas, Neuralink vitet e fundit ka kryer teste te kafshët ndërsa kërkon miratimin nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave e SHBA (FDA) për të filluar provat klinike.

“Ne duam të jemi jashtëzakonisht të kujdesshëm dhe të sigurt se do të funksionojë mirë përpara se të vendosim një pajisje në një njeri,” tha Musk gjatë një përditësimi të shumëpritur publik mbi pajisjen të mërkurën.

“Përparimi në fillim, veçanërisht kur zbatohet për njerëzit, do të duket ndoshta jashtëzakonisht i ngadalshëm por ne po bëjmë të gjitha gjërat për ta sjellë atë në shkallë paralelisht,” shtoi ai.

“Dy aplikacionet e para njerëzore të synuara nga pajisja Neuralink do të jenë në rivendosjen e shikimit dhe mundësimin e lëvizjes së muskujve tek njerëzit që nuk mund ta bëjnë këtë, tha Musk. euronews

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0