Elon Musk nuk është më personi i dytë më i pasur në botë, zbuloni kush e kaloi. - Business Magazine Albania

Elon Musk nuk është më personi i dytë më i pasur në botë, zbuloni kush e kaloi.

Drejtuesi i Tesla-s u vendos në vend të tretë në rankimet e miliarderëve dhe ndodhet tanimë edhe më lart Jeff Bezos. Kjo nuk ishte një ditë e mirë për Elon Musk, për shkak se ai humbi pozicionin e tij si personi i dytë më i pasur në botë. Pasuria e CEO së Tesla-s postoi humbje prej rreth 6.2 miliardë dollarë, duke e ulur atë në vendin e tretë në renditjen e miliarderëve Forbes.

Lexo: Edhe në kohë pandemie mund të shkëlqesh. Startup-i dhe Sipërmarrësi i vitit 2020 vijnë në numrin 25 të revistës

Vargu i humbjeve të Musk filloi të mërkurën, pasi në fund të ditës ai kishte humbur rreth 6.5 miliardë dollarë. Ai qëndroi në vendin e tretë për disa orë deri sa mëngjesin e 5 marsit, kur luhatjet në tregun e aksioneve e ndihmuan atë të rimëkëmbet arriti të kthehet në pozicionin që mbante.

Sidoqoftë, seanca e kësaj dite nuk ishte në favor të saj, pasi aksionet e Tesla ranë afër 5%. Tani, vlera e saj neto është 150.900 milionë, ndërsa 17 shkurtin e kaluar ishte 191,000 miliardë.

Megjithëse kjo mund të jetë një sjellje normale për tregun e aksioneve dhe është shumë e mundur që ai të ndryshojë në të ardhmen e afërt, tani për tani Elon do të duhet t’i japë kurorën një miliarderi tjetër.

Lexo: 15 Aktivitete përmes të cilëve mund të përmirësoni jetën dhe aftësitë drejtuese.

Ndërsa Elon Musk luftonte dy ditë rresht me humbjet, personi i dytë më i pasur në botë u bë francezi Bernard Arnault, pronar i konglomeratit LVMH, me një pasuri prej 155.600 milionë dollarë.

Grupi LVMH përfshin më shumë se 70 marka luksoze. Këto përfshijnë Louis Vuitton, Christian Dior, Fendi, Givenchy, Marc Jacobs, Fenty Beauty, Bvlgari, Tiffany & Co. dhe Sephora.

Deri muajin e kaluar, Elon Musk dhe Jeff Bezos këmbenin radhët mes vendit të parë dhe të dytë në listën e miliarderëve të Forbes. Megjithatë, tani themeluesi i Amazon tejkalon CEO-n e SpaceX me gati 25 miliardë dollarë, pasi vlera e tij aktuale neto është 175.4 miliardë dollarë.

Lexo: A ka të ardhme për të rinjtë në Shqipëri?

Vetëm 10 ditë më parë, më 24 shkurt, Tesla ra me 25% dhe Elon Musk humbi më shumë se 15 miliardë dollarë në një ditë të vetme. Në atë kohë, pasuria e 49-vjeçarit ishte 166.1 miliardë dollarë.

ENTREPRENEUR

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0