Elon Musk nuk do të vaksinohet kundër COVID-19

Elon Musk

CEO i Tesla dhe SpaceX, Elon Musk tha se nuk do ta merrte vaksinën kundër COVID-19, kur ajo të ishte në dispozicion.

Në një intervistë me gazetaren Kara Swisher, Musk nuk pranoi të thoshte nëse ai e ndjen për detyrë të paguajë punonjësit, që duan të qëndrojnë në shtëpi për të shmangur infektimin me COVID-19.

“Unë nuk jam në rrezik nga COVID, as fëmijët e mi”, tha Musk gjatë episodit të së hënës të podcastit të New York Times “Sway”.

Musk ka kultivuar prej kohësh një personazh publik të një sipërmarrësi të çuditshëm, që di më mirë se ekspertët dhe nuk ka frikë të ofrojë mendime kontravers.

Ai gjithashtu dënoi kufizimet në të gjithë globin dhe në SHBA në veçanti, duke iu referuar atyre si ‘jo etike’ dhe ‘arrest shtëpie de facto’. Musk tha se bllokimet e përhapura ishin një gabim dhe vetëm njerëzit në rrezik duhet të karantinohen ‘derisa të kalojë stuhia’.

Kur u pyet për rrezikun për punonjësit e tij dhe familjet e tyre, ai u përgjigj troç: “Të gjithë vdesin një ditë.” Nëse një nga punonjësit e tij do t’i thoshte se ardhja në punë do të vinte në rrezik familjen, Musk tha se ai thjesht do t’i thoshte “të qëndronte në shtëpi”.

Ai nuk pranoi të sqaronte nëse do të ndihej i detyruar t’i paguante këta punonjës. Kur Sëisher bëri presion, Musk kërcënoi se do t’i jepte fund intervistës. “Le të vazhdojmë… Kara, unë nuk dua të futem në një debat rreth Covid, kësaj situate … Nëse do ta përfundojmë podcast-in, atëherë e lemë me kaq.”

49 vjeçari milarder kritikoi Bill Gates, i cili në fund të korrikut i tha gazetarit Andrew Ross Sorkin se Musk duhet t’i përmbahej gjërave, që di të bëjë më mirë.

“Ai nuk është shumë i përfshirë në vaksina. Ai prodhon makina elektrike të shkëlqyera. Dhe raketat e tij funksionojnë mirë. Kështu që atij i lejohet të flasë për këto gjëra. Shpresoj që ai të mos ngatërrohet në gjera ku nuk është përfshirë shumë”, tha Gates.

Musk u përgjigj në podcast në mënyrën e tij tipike të hapur: Është sikur, hej, idiot, ne në fakt prodhojmë makineritë e vaksinave për CureVac, atë kompani në të cilën ke investuar.” – shpjegoi Musk, duke iu referuar faktit që prodhuesit e Tesla prodhojnë makineri për CureVac.

Nuk është hera e parë që Musk kritikon bashkëthemeluesin e Microsoft.

Kur Gates shkroi një blog për dyshimet e tij mbi potencialin e automjeteve elektrike, Musk shkroi në Twitter se Bill “nuk ja ka idenë”.

Lexoni: Elon Musk përballë Bill Gates, replikë për makinat elektrike

CNN

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale