Elon Musk përballë Bill Gates, replikë për makinat elektrike

Elon Musk

CEO i Tesla dhe SpaceX, Elon Musk, si dhe themeluesi i Microsoft, Bill Gates, dy nga njerëzit më të pasur në botë, kanë replikuar në distancë, përmes rrjeteve sociale me njëri-tjetrin për të ardhmen e automjeteve elektrike.

Në një artikull të Bill Gates disa ditë më parë, evidentohej se kamionët elektrikë nuk do të ishin shumë praktikë. Ai argumentoi se “automjetet elektrike do të ishin të dobishme për distanca të shkurtra, por nuk do kenë ndonjë rol të madh për destinacione më të gjata, siç pretendon Musk”.

Pas këtyre deklaratave të Bill Gates, ka reaguar Elon Musk duke u përgjigjur shkurt dhe me indiferentcë ndaj Bill Gates.

“Ai nuk ia ka idenë”, tha Musk për themeluesin e Microsoft.

Kujtojmë se Elon Musk ka krijuar një kamion elektrik, si dhe prezantoi automjetin e tij të parë me bateri në vitin 2017.

Business Insider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale