Elon Musk përballë Bill Gates, replikë për makinat elektrike

Elon Musk përballë Bill Gates, replikë për makinat elektrike

Elon Musk

CEO i Tesla dhe SpaceX, Elon Musk, si dhe themeluesi i Microsoft, Bill Gates, dy nga njerëzit më të pasur në botë, kanë replikuar në distancë, përmes rrjeteve sociale me njëri-tjetrin për të ardhmen e automjeteve elektrike.

Në një artikull të Bill Gates disa ditë më parë, evidentohej se kamionët elektrikë nuk do të ishin shumë praktikë. Ai argumentoi se “automjetet elektrike do të ishin të dobishme për distanca të shkurtra, por nuk do kenë ndonjë rol të madh për destinacione më të gjata, siç pretendon Musk”.

Pas këtyre deklaratave të Bill Gates, ka reaguar Elon Musk duke u përgjigjur shkurt dhe me indiferentcë ndaj Bill Gates.

“Ai nuk ia ka idenë”, tha Musk për themeluesin e Microsoft.

Kujtojmë se Elon Musk ka krijuar një kamion elektrik, si dhe prezantoi automjetin e tij të parë me bateri në vitin 2017.

Business Insider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0